HP чества 25 години от създаването на лазерния принтер

НР отбелязва 25-тата годишнина от създаването на първия лазерен принтер – едно от най-значимите събития в историята на цифровия печат. През този период в света са продадени повече от 132 милиона LaserJet принтера. В същото време HP е създала първите в своята категория продукти, като най-малкия лазерен принтер, мрежовия лазерен принтер, мултифункционалното устройство и цветния лазерен принтер.
Последните продукти от серията LaserJet са фокусирани върху опазването на околната среда с технологията Instant-on, която използва до 50% по-малко енергия и позволява 50% по-бърз печат от традиционната лазерна технология.
От представянето си до днес Instant-on е редуцирала емисиите на CO2 с 5.25 милиона тона, което се равнява на премахването на повече от 1.1 млн. автомобила от пътищата за период от една година.
През 1984 г. традиционният офис печат се извършваше от прословутия шумен барабан и матрична система с променливо качество, непостоянна резолюция и ограничен брой шрифтове”, каза Татяна Фиш, маркетинг мениджър за лазерни устройства и бизнес решения в НР за Европа, Близкия изток и Африка. “Принтерът LaserJet на НР не само промени офиса, той създаде цялата концепция за достъпен професионален печат за всеки бизнес чрез две ключови събития – създаването на първия лазерен принтер под 1 000 долара през 1990 г. и първия цветен лазерен принтер под 500 долара през 2004”.
Татяна Фиш описва НР LaserJet като истински „златен стандарт” в офис печата. Успехът и дългият живот на принтерa се базира на непрекъснати проучвания и подобрения – всички аспекти на печатащата система от тонера, до касетата, хардуера и медията са разработени паралелно за оптимално ниво на печат. Именно тук стотици технологии са открити и патентовани.
Една от основните иновации при лазерните принтери е касетата – лесно заменимата единица, която прави принтера подходящ за масовия пазар. Въпреки това на смяната й често се гледа като напълване на тонера. В действителност подмяната на касетата не е равна на преливането на кръв, а на присаждането на чисто ново сърце”, пояснява Фиш.

Коментар