Инициатива: Един час без ток в събота

Международната природозащитна организация WWF разгърна мащабна  инициатива „Часът на Земята 2009”, която цели да стимулира по-сериозни действия срещу промените в климата.
До този момент в кампанията са се включили над 80 държави с 1800 града, между които са София, Лондон, Брюксел, Рим, Москва, Атина, Истанбул, Копенхаген, Хелзинки, Лос Анжелис, Лас Вегас, Рио де Жанейро, Хонконг, Дубай, Сингапур, Буенос Айрес, Торонто, Сидни, Мексико Сити, Манила и Кейптаун.
За един час от 20.30 часа на 28 март, събота, българската компания ITCE символично ще изключи осветлението в офисите си, в подкрепа на инициативата. Доставчикът на ИТ услуги призовава всички компании в България да се включат в инициативата.

Globul също ще подкрепи „Часът на Земята”, като изключи за един час осветлението, компютрите, принтерите, копирните машини и всички останали електрически прибори във всички административни сгради на компанията. Ще работят системите, необходими за поддръжката и безпроблемната работа на мрежата на оператора и денонощното обслужване на клиенти.

В България ще угаснат официално 26 града и над 35 сгради и забележителности в София, съобщиха от WWF.

"Часът на Земята" започна през 2007 г. в Сидни, Австралия, където 2,2 милиона домакинства и фирми угасиха осветлението си за един час. Само година по-късно това събитие стана глобално движение с повече от 100 милиона участници в 35 държави.
Световни забележителности, като моста Голдън Гейт в Сан Франциско, Колизеума в Рим, операта в Сидни и билборда на Кока-Кола на Таймс Скуеър, потънаха в тъмнина като символи на надеждата за една кауза, която става все по-неотложна.
"Часът на Земята 2009" е знак за действие към всеки човек, фирма и общност за отговорност и участие в изграждането на устойчиво бъдеще.
Настоящата година е много важна за действията срещу промените в климата, защото световните лидери ще се съберат на среща на върха за промените в климата под егидата на ООН в Копенхаген през декември. На нея се очаква да се подпише ново споразумение, което да продължи Протокола от Киото.

Коментар