„Успехът на бизнеса ни в България надхвърля първоначалните очаквания и надежди”, заяви Стив Балмър, CEO на Майкрософт, във видео обръщение по случай 10 години от откриването на офиса на компанията у нас.
Световният лидер в софтуерната индустрия отбеляза юбилея с Ден на отворени врати за представители на медиите.
“Майкрософт България е уважаван партньор на бизнеса, солиден инвеститор в местната икономика, образованието и социалната сфера и значим фактор за тяхното развитие“, каза Огнян Киряков, генерален директор на компанията у нас. Той отдаде успеха през десетилетието на работата на всички хора от екипа на Майкрософт България и на многобройните партньори в страната.
Служителите на компанията получиха признание и от Стив Балмър, който ги поздрави за “усърдната работа” през всичките тези години. “За нас е чест и удоволствие да работим в България и ще продължим нашата подкрепа и в бъдеще“, каза най-висшият мениджър в Майкрософт.
Паралелно с откриването на офиса в България преди 10 години, Майкрософт започва да инвестира в изграждане на партньорска екосистема. Като резултат компанията днес има над 800 партньори в цялата страна и над 4000 сертифицирани специалисти, 6 сертифицирани центъра за техническо обучение и 8 тестващи центъра, както и 6 центъра за обучение и сертификация за работа с продуктите й.
Майкрософт наблегна на инвестициите, които е реализирала в българското образование. Чрез инициативата „Партньори в познанието“, която стартира през 2003 г. съвместно с Министерство на образованието и науката с подписване на Меморандум за сътрудничество, компанията инвестира над 1 000 000 щатски долара в подкрепа на системата на средното ни образование за периода 2003-2009 г. По линия на тази програма, в следващите 4 години компанията ще инвестира още над 800 000 щатски долара.
Майкрософт работи активно и с висшите учебни заведения. Чрез програмата MSDN AA, стартирала с откриване на офиса в България, студенти и преподаватели от 25 факултета в страната имат безплатен достъп до лицензиран софтуер. През 2008 г. компанията стартира 2 нови академични инициативи в подкрепа на висшето образование. Чрез програмата Dynamics AA студенти и преподаватели от 5 университета в страната имат безплатен достъп до лицензирани бизнес решения от типа ERP и CRM. Програмата DreamSpark пък осигурява безплатен лицензиран достъп на студенти и ученици до най-разпространените средства за разработка на софтуер, обучителни материали и възможност за безплатно сертифициране.
В рамките на инициатива „Неограничени възможности” Майкрософт подкрепя проекта на ДАИТС за предоставяне на образователни услуги и достъп до интернет в малки или икономически изостанали населени места чрез изграждане на мрежа от обществени телецентрове. Приоритет в дейността на центровете е обучението на хора в неравностойно положение – хора с физически увреждания, представители на малцинствата, дълготрайно безработни и социално слаби. До момента, направените инвестиции от Майкрософт България в проекта „Телецентрове“ нахвърлят 350 000 щатски долара.
Друг проект, реализиран в рамките на програмата „Неограничени възможности” съвместно с Фондация „Хоризонти“ в България, е разработването на Speech Lab – софтуерен продукт, който трансформира текст на български език в реч с цел да се осигури достъп на хората с увредено зрение до новите технологии. Понастоящем Speech Lab сe използва от над 5000 души в страната. Втората част от проекта включваше изграждане на учебен ИТ център за хора с увредено зрение и се реализира съвместно с Философския факултет към Софийския университет. Инвестицията, направена от Майкрософт България, възлиза на над 100 000 щатски долара.
През изминалата година Майкрософт стартира в България и програма за дарения на софтуер на неправителствени организации в социалната сфера. Към днешна дата сумата на направениете дарения възлиза на 25 000 щатски долара.
Смятам, че трябва да водим аргументирана дискусия. Посочих няколко неща, които имат значение, а не единствено 50-те човека в MS офиса
BrMPS
Браво!
Ще се стараем да поддържаме и занапред високия стандарт на 50-те човека от м$ и техните семейства.
Защо не кажете за гугъл нещо, неговият монопол май ще е по-страховит от ms-ия
Не те задължават, но като отиде един човечец, който не разбира и бъкел от софтуер, да си купи компютър, и иска машината му да тръгне начаса, какво му предлагат – уин. Чак после разбира как се е прецакал… Абе, веднъж да падне министърът на държавната кретенизация Ники Василев – друг вятър ще задуха в платната на Майкрософт. И корабчето им ще почне да се отдалечава. И от това ще спечелят най-много нашите програмисти, защото ще почнат да реализират свои проекти.
Принципно, за цените си прав – приложенията им са скъпи, но не и операционната система, която като е ОЕМ е поносима. Но има нещо друго – никой не ни задължава да купуваме MS софтуер. Компанията си прави бизнес и гледа да печели, като всяка друга – как да я изгониш и на какво основание?! И по-добре ли е индийци като Митал да източват останките от държавата и после иди ги гони, или някой който все пак е създал работни места и това, което наричат екосистема от партньори. Вярно е, това е от парите на българите, но други просто ги крадат тези пари! Трябва да се види дали фирми-разработчици на база MS, изнасят софтуер в чужбина и влиза в страната валута и тогава да се оцени колко взима MS от държавата, колко от тези пари остават тук и колко влизат от чужди клиенти.
Не ми играй на тази тънка струна. Ояли са се за сметка на нещастниците, които нямат пари за къшея хляб, а трябва да си купуват изнудваческия софтуер на MS на безбожни цени. Линукс е по-добър, а е безплатен. Реалната цена на Уиндоус е $ 3. Стив Балмър да си коригира ценоразписа и тогава да ми се вре в държавата. В цяла Европа Майкрософт е бита карта, само тук процъфтява. Но няма да е задълго – скоро ще го натирим и оттук. Вън редмодския катун от България, марш обратно в УСА!
Евок Севок, в българския MS работят около 50 човека – това са хора с висок стандарт, които живеят и харчат парите си в България. Така че оцени и от тази гледна точка компанията. Освен тях има и много фирми, които правят бизнес със софтуер на Майкрософт, т.е. имат служители, семейства, чиито доходи идват от работата с MS. Това не е факт за пренебрегване.
Сатани!