България се отличава с качествен интернет

Въпреки икономическия спад, качеството на широколентовия интернет се подобрява в световен мащаб, според проучване, огласено от Cisco. България е сред първите страни по качество на достъпа.

62 от общо 66 изследвани страни са подобрили качеството на броудбанд услугите си спрямо миналата година. В същото време, новите данни показват задълбочаване на разделението в качеството на дигиталните услуги между градските и селските райони.

Глобалната средна скорост на даунлоуд трафика е нараснала с 49% до 4.75 мегабита в секунда (Mbps), сочат данните от Broadband Quality Study 2009.

Средната скорост на глобалния ъплоуд трафик пък е нараснала с 69% до 1.3 Mbps. Средната глобална латентност (забавяне) е намаляла с 21% до 170 милисекунди.

Южна Корея е водещата страна през 2009 по отношение на използване на високоскоростен Интернет. Като се прибави и високото проникване на широколентовия интернет в страната, Южна Корея изпреварва Япония по отношение на класацията за броудбанд лидерство през 2009 г.

Швеция пък има най-висококачествения интернет в Европа. Страната бързо настига Япония и Южна Корея, тъй като резултатите й се подобряват с 38% спрямо 2008 г.

Латвия, България и Литва се нареждат веднага след Швеция по отношение на качеството на интернет услугите, в следствие на скорошни разширения на оптичните и кабелните мрежи в големите градове. Слабото проникване обаче все още задържа тези страни по отношение на показателя интернет лидерство.  

9 страни, сред които България, предлагат широколентова свързаност с необходимото качество за уеб приложения от следващо поколение. Такива са интернет телевизията с висока дефиниция и видео комуникациите, които ще бъдат официално представени през следващите 3 до 5 години. През миналата 2008 г. само Япония изпълняваше тези изисквания.

Държавите, показващи най-значително подобрение по отношение на качеството на интернет през последната година, са Южна Корея (ръст със 72%), България (56%), Литва (55%), Швеция (38%) и Румъния (34%).

София пък е в Топ 10 на градовете с най-добри резултати сред всички държави, участвали в проучването.

Изследователите правят също сравнение между разликата в качествените показатели в градовете, където има високи резултати, и останалите части от страните.

Въпреки, че в по-голямата част от страните се наблюдава т.нар. "дигитално разделение" (големите градове имат висококачествен интернет, а малките – не), 13 страни се отличават със значителни различия в качеството на услугите в големите и в малките градове. 

Литва, Русия и Латвия имат най-голямо „дигитално разделение”, докато селските райони в Швеция, Обединените арабски емирства и Исландия се радват на най-качествени интернет услуги както в малките, така и в големите населени места.

по темата: „България се отличава с качествен интернет”

добавете коментар...

  1. Nasko

    Ако не бяха вкарали конкуренция БТК все още щяхме да караме на ограничен интернет в по-малките градове.

Коментар