Дали София ще стане "по-умен" град е все още рано да се каже, но със сигурност столицата ни е сред първите в света, наред с мегаполиси като Берлин и Ню Йорк, в които IBM представя своята концепция Smart City.
Властта в лицето на кандидат-кмета от управляващата партия ГЕРБ Йорданка Фандъкова заяви готовност да работи за превръщане на София в интелигентен град на днешния форум в х-л Хилтън, който IBM определи като най-важното събитие на годината.
Свикнали сме да се оплакваме, че нямаме средства, а всъщност пилеем ресурси, каза Фандъкова. Според нея София има редица проблеми, но и много неизползвани възможности, чрез които да подобри живота на гражданите си.
"Трябва да се обърнем към съвременните технологии, за да оптимизираме използването на ограничените си ресурси. Затова мисля, че идеята за интелигентно свързване на ключовите системи на града в един работещ организъм ни дава огромни възможности, които си струва да оползотворим”, заяви Фандъкова.
Половината от населението на планетата живее в момента в градове, а след 40 години 70% от хората ще обитават градовете, по данни, изнесени от IBM. Функционирането и развитието на градовете днес зависи от ефективността на множество взаимосвързани системи, като административно обслужване, транспорт, комуникации, сигурност, електро и водоснабдяване и др.
Основна цел на концепцията Smart Sity e подобряване на начина и качеството на градските услуги и живот. "Това означава по-малко загуби за бизнеса, по-малко вредни газове и емисии в атмосферата и не на последно място град, предлагащ по-добър стандарт на живот”, каза Александър Раков, генерален директор на IBM България.
Изграждането на "умни" градове е един от най-наложителните императиви за планетата през 21 век. IBM има инструменти и модели, с които да помогне в изграждането на по-устойчив урбанизиран свят, стана ясно от презентацията на Джейкъб Денсик – старши консултант по трафик системи в IBM Global Business Services.
Пътната карта за "умния" град, представена от него, включва няколко стъпки:
- разработка на стратегия
- определяне на приоритетите
- интегриране на "смарт" решенията в различните системи
- оптимизиране на услугите и операциите
- откриване на нови възможности за растеж и оптимизация
Необходима е цялостна координирана програма за адресиране на предизвикателствата в София, а те са: ограничен бюджет, липса на прозрачност, ограничени ресурси и информация и др., посочи Христо Христов от IBM България.
Очаква се в следващите месеци IBM и българските власти да анализират състоянието на столицата, за да се направи оценка за готовността на София да бъде "смарт", съобщи Джейкъб Денсик.