От първи декември електронното банкиране в Райфайзен банк съвсем няма да е безплатно. То ще е възможно чрез хардуерно устройство, което банката предлага за 17 лева, или с Универсален електронен подпис, който ще коства на потребителя от 6 до 66 лева.
С писмо до своите потребители на електронни услуги “Райфайзен Онлайн” банката съобщи, че “от 1 декември 2009 г. осъществяването на активни транзакции от физически лица през Райфайзен Онлайн ще е възможно единствено чрез подписване с цифров сертификат в комбинация с хардуерно устройство – Токен или с УЕП (Универсален електронен подпис)”.
Въвеждането на този подход банката аргументира “с оглед на допълнително увеличаване на сигурността при ползване на Райфайзен Онлайн”. На сайта си РББ предлага всички клиенти физически лица да си купят въпросния токен “преференциална цена от 16,90 лв. с ДДС”. Покупката е възможна във всеки от офисите й.
За тези, които предпочитат да използват универсалния е-подпис, банката насочва към Банксервиз AД. Самата кредитна институция предоставя възможността клиентите й да се сдобият с УЕП на Банксервиз АД във всички нейни клонове в страната.
Удостоверението за УЕП с абонамент за 1 година струва 30 лева, а още 36 трябва да се дадат за комплект смарт-карта и карточетец, без които удостоверението е неприложимо.
За тези, които притежават смарт-карта и четец, записването на УЕП върху картата ще е 6 лв.
Друга банка, ОББ, въвежда от 18 ноември 2009 г. подобна мярка. “Достъпът до активни операции за представителите на Юридическите лица ще се разрешава единствено при работа с професионален универсален подпис (УЕП) или сертификат на ОББ в комбинация с устройство за генериране на еднократни пароли U-code”, гласи предупреждение на банката до нейните клиенти.
И още: “лице, което е представител на повече от една фирма и работи с УЕП, трябва да се представя с отделен професионален УЕП за всяка от тях… лице, което е представител на повече от една фирма може да работи със сертификат от ОББ и едно U-code устройство за всички фирми.”
За разлика от Райфайзенбанк, ОББ не предлага на сайта си подробна информация за нововъведението.
От кол-центъра на Райфайзенбанк обясниха новото положение с влизането в сила на нов закон.
Няма такъв закон, който да задължава потребителите да си купят хардуерно устройство или на всяка цена да ползват УЕП, обясни пред TechNews.bg д-р Георги Димитров от Фондация "Право и Интернет". Въпреки това, допълни той, много от банките вече се ориентират към въвеждането на хардуерно устройство.
Причината за това е, че досега прилаганият подход с цифрови сертификати, издавани от всяка банка за нейните клиенти и инсталирани на компютрите на потребителите, лесно се "хакват". Хардуерните устройства обаче – токени или смарт-карти – трудно могат да бъдат "хакнати".
Още по темата: Как се случват измамите с банкови сертификати
Редакционен коментар: Токени, карти, четци…
Сега си играя с един токен н Рай-Фай – безсмислена китайска играчка – преполагам, че братята китайци вече са публикували програмка, която ще ми замени досадното чукане по клавиатурата на дребната джаджа.
При това, като го гледам, цената му няма как да е повече от 5 конта, а се охарчих 30 🙂