Професионалното ориентиране помага на учениците да осъзнаят ползите от ученето

Пилотни Клубове Кариера в 3 столични училища – 96 СОУ „Лев Толстой”, ПГИЧЕ „Св. Методий” и 142 ОУ „Веселин Ханчев” бяха създадени преди година. Чрез часове по кариера и личностно развитие и разнообразни извънкласни дейности учениците имат възможност да се запознаят с различни професии и да се научат как да планират кариерното си развитие. За година над 350 ученици от 2 до 12 клас са участвали в различните дейности на Клуб Кариера – конкурси, викторина „Светът на работата”, Карнавал на професиите, дни на кариерата, пленер „Изкуството и професиите” и др.

Проучването сред учениците, проведено в края на проекта, показва висока оценка за ползите от участието в Клуб Кариера. 90 % от анкетираните отбелязват като положителен ефект от участието си в инициативите, са подобрили уменията си за комуникация, работа в екип, увереността и информираността си по темите, свързани с кариерата. 2/3 от учениците са осъзнали ролята и значението на училището и ученето през целия живот за своето бъдеще.

Клуб Кариера е първата инициатива за въвеждане на модули за ранно професионално ориентиране като програма за обучение в средните училища. Проектът успешно пилотира модел, който може да бъде интегриран в българските училища и да стане част от учебния процес. За да се улесни прилагането му и в други училища, бяха създадени методически и информационни материали, както и уебсайт. Инициативата се изпълнява с финансиране по ОП „Развитие на човешките ресурси”. За кратко време тя спечели подкрепата на родители, висши училища, и работодатели.

Ранното професионално информиране и консултиране е приоритет в националната Пътна карта за кариерно ориентиране. Близо 600 педагогически съветници в страната са сертифицирани да предлагат такива услуги по международната програма за обучение на кариерни консултанти GCDF.

Коментар