Организациите, представляващи високотехнологичния бизнес у нас, изразиха категоричната си позиция против въвеждането на автоматична формула за ежегодно увеличение на максималния осигурителен праг (МОД).
“Изненадани сме, че темата с увеличението на МОД за пореден път се повдига при липса на каквато и да било стратегия за посрещане на предизвикателствата пред нашата индустрия и анализ на цялостния ефект върху българската икономика”, гласи изявлението, подписано от Асоциация за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST), Алианс на технологичната индустрия (АТИ), Българска асоциация по информационни технологии (БАИТ), Българска асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), Българска предприемаческа асоциация (BESCO), Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ) и ИКТ Клъстер.
Предложената от Министерството на финансите автоматична формула за ежегодно увеличение на МОД, особено във вариант, който представлява коефициент от средната работна заплата за страната, рискува бързо и необратимо да отнеме конкурентоспособността на българския високотехнологичен сектор, както и на всички други сектори, които оперират прозрачно, имат съществен принос за националния бюджет, плащайки най-високи данъци и осигуровки, задържат талантите в страната и осигуряват висока добавена стойност за обществото, смятат представителите на технологичния бизнес.
Въпреки сериозния ръст на високотехнологичните индустрии, които вече отговарят за повече от 20% от брутния вътрешен продукт на страната, разходите на компаниите нарастват през последните две години с над 30% на годишна база. На този фон обвързването с автоматична формула не само няма да осигури жизнено необходимата нормална среда за бизнеса, но и ще отнеме възможностите за гъвкава политика в динамично променящи се условия. Не е изключено и да намалее броят на новоразкрити работни места, защото отделни високотехнологични компании може да се насочат към други държава в търсене на по-привлекателна и най-вече уредена бизнес среда, гласи съвместното изявление.
“Въвеждането на автоматична формула за ежегодно увеличение на МОД ще има негативно отражение както върху разходите на работодателите, така и върху нетното възнаграждение на всеки един високотехнологичен специалист. Напомняме, че и в момента всеки зает в нашия сектор внася данъци и осигуровки, които са два пъти повече от средното за страната”, подчертават авторите на позицията.
Повишаването на данъчната тежест върху ИТ и телеком талантите е “контрапродуктивно и опасно послание” към високообразованите и висококвалифицирани професионалисти, избрали да останат в България и да бъдат двигател на потреблението в редица сектори на икономиката, се казва в изявлението.
Наложилият се от COVID пандемията начин на работа от дистанция допълнително влошава ситуацията, защото ИТ специалистите още по-лесно могат да работят за компании от по-развитите икономики по цял свят, т.е. те мигрират към чужди работодатели, без да им се налага да се релокират.
Това несъмнено ще рефлектира негативно и върху ролята на ИТ бранша за подпомагане процеса на дигитализация на българската икономика и обществото, чието ускорено развитие е приоритет в НПВУ (индексът DESI и предпоследното място на страната).
На този фон е добре да се мисли как да се стимулира развитието на високотехнологичната индустрия чрез разработване на данъчни облекчения, да се поощри нейния принос за цифрова трансформация на българската икономика, да се увеличат инвестициите в иновативни разработки, а защо не и да се мисли за диференциран подход за намаляване (или освобождаване за известен период) на осигуровки и данък общ доход в бранша, както е в редица други източноевропейски държави, предлагат от бизнеса.
“Призивът ни е правителството да се откаже от инициативата за въвеждане на автоматична формула, чрез която да се повишава ежегодно максималният осигурителен праг. Апелираме преди да се обсъжда каквото и да е увеличение на МОД, да бъдат предложени редица по-ефективни конкретни мерки за попълване на хазната и подобряване благосъстоянието на българските граждани”, се посочва в писмото.
Бизнесът предлага следните мерки:
- Изсветляване на цели сектори от българската икономика;
- Запазване на талантите в страната;
- Изграждане и промотиране на бранд „България” в чужбина с цел привличане на инвестиции;
- Популяризирането ни като държава на развитието на изкуствен интелект и фокус върху предотвратяването на възможните негативни последствия върху пазара на труда;
- Осигуряване на адекватно на нуждите на бизнеса образование;
- Създаване на адекватни условия и целенасочена политика в областта на здравеопазването и социалните услуги, повишаващи качеството на живот на всички българи;
- Предотвратяване на демографската катастрофа чрез последователни и целенасочени мерки и политики;
- Възстановяване на върховенство на закона;
- Разработване на секторни политики – особено такива, насочени към секторите, които работят за износ, тъй като те са източник на постоянен прозрачен приход в икономиката на страната.
Нормално е да са против.
Все пак ит е най-светлият сектор.
Защо не виждаме да протестират против вдигането на мин.заплата
Строители, Ресторантьори, Таксиджии ?
Щото много от техните служители изобщо не са и назначени никъде и не плащат никакви данъци 🙂
Обаче искат България да се оправи…
Стисльвци. Не че нещо, ама да си ИТ вече не е кой знае колко престижно и скъпоплатено. В момента доста хора си докарват заплата на програмист, че дори и по-висока, без да имат нищо общо с ИТ сектора.
Само директори, разни шефове и меринджейове обират многото пари в ИТ сектора, а за обикновените програмисти ниски заплати и евтин труд които са решили да се жертват и останат в България.
Недейте си мечтайте – онези точки описани.
Ще стане следното:
Ще се дигнат налозите БЕЗ да се оправи нито здравеопазването нито интелекта и знанията на лекарите , но ще им се вдигнат заплатите сега и те ще се вдигнат на протест с даскалите.
После ще фалират малките фирми и част от програмисти и айти ще преминат или на работа от други държави или на сива икономика – последното ще помогне да оцелеят някои средно големи фирми.
После ще има терор с лицензи и проверки с цел да се консолидират или обединят или изкупят и да останат само 10тина големи фирми – с което ще има също съкращения.
След което американизацията ще е към края , но ИИ ще премахне нуждата от аутсорсинг и ще фалират половината а останалите ще си останат на европейски проекти и с това ще се постигне да работят само 10% от програмистите и по малко от шефове.