TechNews.bg
E-обществоВодещи новиниНовини

Европа може да остане без AI функциите на Apple

Изкуственият интелект на Apple е под въпрос за потребителите в ЕС
(снимка: CC0 Public Domain)

Европейците може да останат без изкуствения интелект на Apple, по-конкретно набора от функции „Apple Intelligence”, който ИТ гигантът от Купертино вгради в новите си смартфони. Причината за това е, че Apple не е съгласна с правилата на ЕС за регулиране на AI.


Редица големи компании, включително OpenAI, Microsoft и Google, обещаха да спазват правилата, дефинирани от закона за изкуствения интелект на ЕС, но Apple не е сред тях. Производителят на iPhone не бърза да приеме регулациите и може да се откаже да предлага функциите Apple Intelligence в Европейския съюз.

Apple заяви, че „работи” с регулаторите на ЕС, за да предостави на потребителите в региона достъп до функциите на Apple Intelligence. Засега обаче няма признаци, че компанията е тръгнала действително в тази посока.

Любопитно е, че новите правила за регулиране на AI сегмента са договорени със 115 компании. Много от тях са сред най-големите играчи на пазара за изкуствен интелект. Adobe, Amazon, Google, Microsoft, OpenAI, Samsung и Snap се съгласиха да спазват действащото законодателство.


„Инициативата на ЕС за въвеждане на мерки за контрол на изкуствения интелект започна трудно в сряда, тъй като технологичните гиганти Meta и Apple отказаха да се съобразят”, отбелязва Политико, позовавайки се на свои източници.

„Всички компании и индустрии ще трябва да спазват правилата, изброени в Пакта като част на Закона за изкуствения интелект на ЕС, който ще бъде въведен постепенно през следващите години”, допълват от медията.

Целта на доброволния пакт е да принуди компаниите да започнат да спазват правилата на Закона за изкуствения интелект възможно най-рано, подчертава Политико.

Apple и Meta едва ли са приятелски настроени компании, когато става въпрос за проблеми в технологичната индустрия. Въпреки това, по отношение на регулирането на изкуствения интелект в ЕС, те изглежда са заели сходни позиции.

още от категорията

7 тенденции в изкуствения интелект през 2026 г.

TechNews.bg

AI резюметата съсипват труда на кулинарните блогъри

TechNews.bg

AI не се отплаща, но компаниите увеличат разходите си за него

TechNews.bg

Тръмп наема 1000 специалисти за „Технологичната сила“

TechNews.bg

Южна Корея въвежда  всеобхватни регулации за изкуствения интелект

TechNews.bg

Експеримент в образованието: AI във всички училища на Ел Салвадор

TechNews.bg

2 коментара

ceco 28/09/2024 at 10:06

lame

Отговор
Българин 27/09/2024 at 13:47

Не на изкуствения интелект!

Отговор

Коментари