Първият търг за AI изкуство завърши противоречиво

Творбите, генерирани с изкуствен интелект, търсят път към голямата сцена
(снимка: CC0 Public Domain)

Първият по рода си търг, посветен на изкуство, създадено с изкуствен интелект, приключи, оставяйки въпроси за бъдещето на този бизнес. От 34 лота, обявени на 14-дневния онлайн търг на Christie’s, 14 или не успяха да намерят купувачи, или бяха продадени под минималната оценка на аукционната къща.

Основното изключение беше анимацията „Машинни Халюцинации” на представители на художника Рефик Анадол, закупена за 277 200 долара, което надмина очакванията на експертите, отбелязва TechXplore.

Творбата „Нови лица” на американеца Пиндар Ван Арман, която също беше наречена топ лот, обаче не получи нито една оферта. Картина на покойния Чарлз Ксури, пионер на „компютърното изкуство”, беше продадена за 50 400 долара, малко под оценката си. Общите приходи на Christie възлязоха на 728 784 долара.

Резултатите от продажбата подчертават традицията колекционерите да избират „въздействие и иновации от представените художници”, коментира Никол Сейлс Джайлс, директор на дигиталното изкуство в Christie.

Критиците обаче отговориха със свои аргументи. „Имаше произведения, които по-добре представят новите медии и AI и можеха да бъдат избрани. Основният въпрос е: готов ли е този жанр за търгове?”, каза Стивън Сакс, основател на нюйоркската галерия „bitforms”, която представя дигитално изкуство от 2001 г.

Според него, пазарът се нуждае от време, за да разбере по-добре конкретна посока и да спечели доверие. Дебатът беше подхранван от петиция с 6490 подписа, призоваваща Christie’s да отмени търга.

Авторите на петицията обвиниха някои от участниците, че използват AI модели, „обучени на защитени с авторски права произведения без разрешение”. Те казват, че продажбата на такова изкуство би узаконила „мащабната кражба на творчеството на хората”.

През 2023 г. няколко творци заведоха съдебни дела срещу стартиращи компании като Midjourney и Stability AI, твърдейки, че алгоритмите генерират откраднати произведения.

Christie’s и Sotheby’s и преди са представяли AI произведения на съвместни търгове, но това е първото тематично събитие от такова ниво. Интересът към жанра се подхранва от рекорди: през 2018 г. филм, генериран от алгоритъма на парижката група Obvious, беше продаден за 432 500 долара, а през 2022 г. колекционер даде 1,38 милиона долара за анимация на Анадол.

Коментар