AI заблуди хората и премина теста на Тюринг

Изкуственият интелект вече успешно имитира човек в разговорите
(графика: CC0 Public Domain)

Изследователи от Калифорнийския университет в Сан Диего откриха, че някои съвременни невронни мрежи са способни убедително да се преструват на хора. В експеримент, базиран на класическия тест на Тюринг, AI моделите GPT-4.5 и Llama 3.1–405B се представиха добре при стандартния трипосочен тест, докато GPT-4o се провали.

Учените взаимодействали с човек и една от AI системите в продължение на пет минути, след което се опитали да отгатнат кой е техният събеседник. Тестовете са проведени във формат на светски разговори, като специално внимание е отделено на емоционалната страна на общуването.

Участниците в експеримента са имали възможност да задават въпроси относно мнения, чувства и преживявания на своите събеседници – човек и AI модели.

Според резултатите от експеримента, GPT-4.5 по-често е приеман за човек, отколкото истинският човек – резултатът му е 73%. При Llama 3.1–405B този показател достига 56%, докато GPT-4o регистрира само 21%.

“Ако участник в експеримента не може да направи разлика между човек и машина, това означава, че машината е преминала успешно теста на Тюринг. Така GPT-4.5 и Llama 3.1–405B демонстрират високо ниво на имитация на човешка комуникация”, казват авторите на изследването.

Тестът на Тюринг, разработен от Алън Тюринг през 1950 г., тества способността на машината да имитира човешкия интелект. Ако хората не могат да различат нейните отговори от човешките, се счита, че системата е преминала теста.

Коментари по темата: „AI заблуди хората и премина теста на Тюринг”

добавете коментар...

  1. Anonymous

    Много лесно се хващат при желание. Определено имат ограничения. Да не говорим за халюцинациите им…

  2. Анонимен

    Гено, много добре казано. Умишлено или не, последното десетилетие много се стандартизира комуникацията както между хората, така и между хората и машините. И големите езикови модели са обучени точно с такива комуникации.

  3. Гено

    тук има една уловка. Съвременният човек за разлика отпреди 70 години, е свикнал на по-машинно общуване със самите хора. Т.е. вече човекът се е доближил до машината. А не обратното. Затова са тези резултати.

  4. Anonymous

    Супер, може ли някой да прати едно AI дето е минало теста на Тюринг да дойде да ми нацепи дървата, спешно ни трябва

Коментар