Европейският бизнес изостава в използването на изкуствен интелект

Желателно е служителите да участват в проектирането и внедряването на системи с генеративен изкуствен интелект в бизнес-организациите, съветват анализатори (графика: CC0 Public Domain)

Европейските предприятия изостават от тези в Съединените щати, когато става въпрос за използване на изкуствен интелект на работното място, установи доклад на Forrester. Анализаторската фирма съобщи, че в САЩ е по-голям делът на фирмите, които предоставят редовно обучение по AI на своите служители, отколкото в Европа.

Много лица, вземащи решения в бизнес организациите, погрешно предполагат, че тяхната компания е предложила на служителите си официално обучение по боравене с AI. В други случаи AI обучението може да не е задължително или да не е много ефективно, според анализа на Forrester.

„Ако попитате други служители дали са получили официално обучение по боравене с AI, отговорът е 52% в САЩ и само 39% в Европа“, се казва в доклада за европейските служители, които изостават от американските работници по отношение на уменията за работа със системи с изкуствен разум.

Доверието към AI, развитието на компетентността и инвестициите в AI в Европа са критични предизвикателства в съвременната икономика, която все повече разчита на новата технология, коментира главният анализатор на Forrester Индранил Бандьопадхяй, съавтор на доклада.

Анализаторите на Forrester смятат, че разликата в степента на обучението може да отразява погрешни схващания относно интереса на служителите към изкуствения интелект. Проучването установи, че в Европа 62% от вземащите решения служители смятат, че колегите им с не-технически профил се чувстват мотивирани да се научат как да използват изкуствен интелект.

Когато на служителите бъде зададен същият въпрос, делът на тези, които твърдят, че са мотивирани да се научат да използват изкуствен интелект, е 55%. В САЩ обаче резултатите са почти идентични за вземащите решения и служителите, съответно 63% и 64%.

Анализаторите препоръчват на организациите в Европа да създадат официални програми за обучение по изкуствен интелект, за да намалят страха от технологията сред работниците. В проучване за бъдещето на труда от 2024 г. Forrester съобщи, че 7% от кадрите се страхуват от загуба на работни места, поради автоматизация през следващата година, а 32% смятат, че това ще се случи през следващите две до пет години. Други 28% се страхуват, че загубата ще стане факт през следващите шест до десет години.

За да се намали този страх, който – според Forrester – може да подкопае желанието на служителите да използват AI на работното място, анализаторите призоваха организациите да гарантират, че служителите са запознати с AI чрез обучение и демонстрации на възможностите, които технологията може да донесе на работното място.

Докладът „Европейските служители изостават от американските работници по отношение на уменията за работа с AI“ препоръчва използване на комбинация от различни техники на обучение, за да се предложи най-добрият път към развитие на компетенциите в областта на изкуствения интелект. Част от тази комбинация следва да е формалното обучение, но то може да е съчетано със създаване на възможности за установяване на връзки между колеги и отдели, а също и „овластяване“ на опита на работното място на база „учене чрез действие“.

Предлага се използване на 10% формално обучение, 20% социално обучение и 70% опит на работното място. „Ключът е тези различни подходи в обучението в една взаимно-преплетена „тъкан за обучение“, отбелязва докладът.

Forrester също така препоръчва на бизнес лидерите да повтарят някои кръгове на формалното обучение за служителите си, за да бъдат в крак със скоростта на технологичните промени в областта на изкуствения интелект.

Европейските лидери имат нужда да се съсредоточат върху структурирани програми за обучение по изкуствен интелект, етично използване на изкуствен интелект и насърчаване на готовността на служителите да се доверяват и да си сътрудничат със системите с изкуствен интелект, препоръчват авторите на доклада. Ако не предприемат тези стъпки, европейските предприятия рискуват да загубят позиции в надпреварата за използване на изкуствения интелект, а заедно с това – и в производителността и иновациите.

Нещо повече: добре е служителите да участват и в проектирането и внедряването на системи с генеративен изкуствен интелект (GenAI). Това ще им помогне да разберат обосновката зад проектирането на процесите с GenAI, което – според Forrester – ще гарантира навлизането на системите с GenAI по най-ефективния начин.

Коментар