Българската асоциация по информационни технологии организира кръгла маса „БАИТ в подкрепа на образованието” 2025. Същевременно компанията Acronis проведе обучение по кибербезопасност за деца в столично училище. Инициативите потвърждават ангажимента на ИТ бизнеса към образованието и безопасната дигитална среда.
„Изкуственият интелект в помощ на образователния процес” и „Математиката в основата на технологиите” са темите, които ще бъдат дискутирани на кръгла маса „БАИТ в подкрепа на образованието” 2025. Събитието ще се проведе на 10 юни 2025 г. в СТЦ Интерпред, зала „София” от 14:00 ч.
Участие в дискусията ще вземат Красимир Вълчев, министър на образованието и науката, както и представители на средното и висшето образование в лицето на проф. д-р Сотир Сотиров (Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров”), Асен Александров (директор на 51 СУ „Елисавета Багряна”, София), Ивайло Ушагелов, директор на НПМГ „Акад. Любомир Чакалов”, и Димитрина Тодорова, директор на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации, Бургас.
Представители на 5 ИКТ компании, с активни проекти и ангажираност в сферата на образованието, ще изложат гледната точка на бизнеса. Мнения и коментари ще споделят Иво Русев (Телелинк Бизнес Сървисис), Янко Бахчеванов (Контракс), Велина Топалова, (Oracle), Миглена Кузманова (Есри България) и Пламен Тошев (Акронис България).
Модератори на кръглата маса ще бъдат доц. д-р Наталия Футекова, зам.- председател на УС на БАИТ с ресор „Висше образование”, и Теодора Тодорова, член на УС на БАИТ с ресор „Средно образование”. Събитието ще протече с участието на гости от Регионалните управления по образованието, директори на училища, представители на ВУЗ, медии и компании.
Междувременно, Acronis организира обучение по кибербезопасност за деца в столично училище, като част от програмата си Acronis Cyber Foundation. Ник Гребенников, главен директор по научноизследователска и развойна дейност на компанията, изнесе увлекателна лекция и урок по кибербезопасност пред повече от 80 тийнейджъри във 2 СУ „Акад. Емилиян Станев” в София.
Организирана в партньорство с Telerik Academy School и EduHub, сесията съчета практически съвети за киберсигурност с вдъхновяващи кариерни прозрения от един от технологичните лидери в индустрията.
По време на интерактивния час учениците научиха как да разпознават често срещани онлайн заплахи, като фишинг измами и пробиви на данни, и как да прилагат безопасни дигитални практики в ежедневието си.
Ник Гребенников сподели и своя личен път – от написването на първите си редове код на 12 години до ръководенето на глобалните иновации в Acronis – насърчавайки учениците да изследват света на технологиите с любопитство и увереност.
„В Acronis вярваме, че образованието по киберсигурност трябва да започне рано – не само за да защитим следващото поколение, но и за да го овластим. През последните две години нашите служители проведоха над 75 сесии по кибербезопасност за ученици по целия свят”, сподели Гребенников.
През 2024 г. програмата Acronis Cyber Foundation предостави обучение на повече от 4000 млади ученици – помагайки на децата да развият критично мислене и отговорни онлайн навици.