Фотоволтаичните модули в Европа ще са сред първите продукти, които ще имат дигитален продуктов паспорт (снимка: CC0 Public Domain)
Изследователи от Бернския университет по приложни науки (BUAS) са разработили прототип на дигитален продуктов паспорт в подкрепа на европейската фотоволтаична индустрия. Платформата има за цел да подобри управлението на данните и проследимостта на фотоволтаиците по цялата верига на стойността им, като улесни по-ефективното управление на края на жизнения цикъл и практиките за кръгова икономика.
Изграден в сътрудничество с близо 70 експерти от индустрията, прототипът на ДПП е отговор на две критични предизвикателства, пред които е изправена европейската фотоволтаична индустрия: прекомерната зависимост от неевропейско производство и нарастващата вълна от фотоволтаични отпадъци, които се очаква да надхвърлят 80 милиона тона в световен мащаб до 2050 г.
Разработката е част от финансирания от ЕС проект „Retrieve“ по програмата „Хоризонт Европа“. Той е европейска инициатива, включваща 16 партньора от 10 държави, която се фокусира върху насърчаването на висококачественото рециклиране на материали от фотоволтаични модули в края на техния жизнен цикъл.
Въпреки че проектът се фокусира основно върху развитието на технологиите за рециклиране на фотоволтаични системи, има и два аспекта, посветени на проучване на потенциала на цифровите технологии за оптимизиране на кръговите практики. Разработването на фотоволтаичния дигитален продуктов паспорт обаче започна преди почти четири години като част от проекта Circusol, в рамките на който беше създаден първоначален прототип.
Оттогава европейският фотоволтаичен сектор преживява динамично развитие, обусловено от променящите се геополитически и пазарни условия. Тази динамика разкри ключови предизвикателства за участниците в индустрията, като същевременно подчерта изискванията и стимулите за приемане на паспортите за подобряване на създаването на кръгова стойност.
Събиране на данни
За да идентифицира ключовите изисквания за дигитален продуктов паспорт, изследователският екип първо е провел проучване сред 70 експерти в слънчевата индустрия. Въз основа на стандарта Product Circularity Datasheet (PCDS) (ISO 59040) проучването трябваше да определи най-подходящите категории данни на ДПП за реализиране на кръгови практики.
Респондентите подчертаха важността на материалния състав на продуктите, рециклируемостта и информацията за доставчиците. Тези данни са от решаващо значение за подобряване на прозрачността, осигуряване на съответствие с регулаторните изисквания и осигуряване на висококачествено и рентабилно оползотворяване на материали.
Проучването беше допълнено от задълбочени интервюта със заинтересовани страни от сектора – производители, инсталатори и доставчици на услуги, схеми за разширена отговорност на производителите и рециклиращи компании, както и с експерти по политики.
Анализите както от проучването, така и от интервютата директно повлияха на дизайна на платформата, която превръща идентифицираните данни и нужди от услуги в модулна системна архитектура. Тази структура позволява на участниците в областта на фотоволтаичните системи да имат достъп до критична информация за продуктите и инсталациите, като по този начин полага основите за създаване на кръгова стойност и иновации в услугите по цялата верига на стойността. Поддържа проследимостта на продуктите и рационализира съответствието с регулаторните изисквания и улеснява оценката на устойчивостта.
Инсталиращите се възползват от достъп до исторически и технически системни данни, което позволява мониторинг на производителността, прогнозна поддръжка и по-ефективно управление на края на жизнения цикъл. Рециклиращите компании получават ранна и подробна информация за състава на материалите, което помага за по-ефективно мащабиране на процесите на рециклиране. Регулаторните органи могат да използват платформата, за да проследяват съответствието и да интегрират индустриални прозрения в разработването и преразглеждането на политиките за кръгова енергия.
Внедряване на паспорта
Следващата фаза от внедряването на паспортната система се фокусира върху интегрирането на набори от данни от партньорите по проекта, за да се тества и усъвършенства функционалността на платформата.
Едновременно с това, екипът на проекта активно кани допълнителни заинтересовани страни от цялата европейска верига за създаване на стойност в областта на фотоволтаиката да предоставят данни, случаи на употреба и обратна връзка, за да се гарантира, че платформата отговаря на разнообразните оперативни изисквания.
Планирано е пилотно тестване в реални сценарии, за да се валидира производителността и да се демонстрира стойност в различни потребителски групи и географски региони, като се обръща специално внимание на осигуряването на оперативна съвместимост със съществуващите цифрови системи.