Рекорден 1,2 Tbps пренос по квантово-безопасна оптика

Европейските изследователски мрежи са готови за високоскоростните трансфери на данни, свързани с навлизането на AI (графика: CC0 Public Domain)

Изследователи тестваха успешно високоскоростна, квантово-безопасна оптична връзка, надвишаваща 1,2 терабита в секунда (Tbps) на разстояние от над 3500 км между Амстердам и Каяани (Финландия). Изводът от това новаторско изпитание е, че усъвършенстваните мрежи са фундаментални за отключване на пълния потенциал на изкуствения интелект и високопроизводителните изчисления.

С експоненциалния растеж на изследователските данни, особено за обучение на модели на изкуствен интелект, необходимостта от устойчива, високопроизводителна и сигурна свързаност е по-критична от всякога.

Изпитанието, проведено от изследователи от няколко глобални компании, демонстрира потенциала на ултрабързата трансгранична свързаност за научни изследвания и е част от проект за подготовка на мрежи на дълги разстояния за новия суперкомпютър Lumi-AI и „фабриките“ за изкуствен интелект. Lumi има устойчива изчислителна мощност от 380 петафлопса в окончателната си конфигурация. Това е една от водещите платформи за изкуствен интелект в света.

Тестът за пренос е потвърдил, че високоскоростните трансфери на данни през европейските изследователски мрежи са едновременно осъществими и готови за бъдещето, казват изследователите. А те са от три организации:

CSC – IT Centre for Science – се базира във Финландия. Изгражда цифрови системи за управление на данни, научни изчисления и образование, предназначени за изследователи, учащи и частни компании. Центърът твърди, че подкрепя дигитализацията на обществото и насърчава зеления преход. CSC е дружество с ограничена отговорност с нестопанска цел, собственост на финландското правителство и финландски висши учебни заведения.

Surf е съвместна ИТ организация на холандското образование и изследвания. Организацията работи за повишаване на качеството на образованието и изследванията с помощта на ИКТ иновациите. Тя има за цел да допринесе за устойчивостта в образователния и изследователския сектор.

Nokia, добре познатата компания от Финландия, е третият партньор в експеримента.

В рамките на изпитанието са проведени мрежови тестове по няколко маршрута. Тестът използва комбинация от реални изследователски данни и синтетични данни, прехвърлени директно от диск на диск – от съоръжението на Surf в Амстердам до центъра за данни на CSC в Каяани, през пет производствени изследователски и образователни мрежи: Surf (Холандия), Nordunet (Nordic backbone), Sunet (Швеция), Sikt (Норвегия) и Funet (мрежата на CSC във Финландия).

Мрежовата услуга се базира на IP/MPLS маршрутизация и квантово-безопасно оптично мрежово оборудване на Nokia. IP технологията успешно демонстрира Flexible Ethernet (FlexE) за поемане на т.нар. „слонски потоци“ – тоест много големи и непрекъснати потоци от данни.

Твърди се, че високоскоростната оптична транспортна технология е показала способност да обработва огромни масиви от данни, генерирани от високопроизводителни изчисления, на дълги разстояния.

Коментар