Как ЦИЕ се справя в кризата, според работодателите

Форум на работодателските организации от Централна и Източна Европа, проведен днес в БСК, дискутира новата индустриална политика на ЕС и възможности за сътрудничество в Дунавския регион. Всеки от участниците представи и актуалните тенденции за съответната държава в контекста на глобалната икономическа криза:

Словакия: Дефицитът е нараснал 3 пъти спрямо 2008 г.; прогнозират и тази година да нарасне допълнително; дългът също е нараснал с 8 процента спрямо 2009 г. Настояват правителството им да не предоставя никаква финансова помощ на Гърция, за да не се дава лош пример на останалите държави. Пазарът на труда се влошава – 13 % безработица; БВП спада до 5%. Политическа ситуация: 2012 г. ще има избори и се очаква сегашното правителство да запази позициите си.

Унгария: Първи са взели заем от МВФ, сега трябва да се променят условията по този заем. Предстоят промени в данъчната система. През 2010 г. БВП е намалял до 6.7%; 17% спад в производството, което е повече от средното за ЕС; дефицитът през 2008 г. е бил 6.6 млрд. евро, а през 2009 г. – 9 млрд. евро; икономиката е близка до стагнация. Реформите, за които унгарския бизнес настоява: стимулиране създаването на нови работни места, реформи на финансовия пазар, реформи в пенсионната система и увеличение възрастта за пенсиониране, да се съкратят бюджетните разходи, да се въведе плосък данък върху доходите.

Хърватска: Безработицата е нараснала до 18%; БВП е намалял до 5.8%, а производството се е свило с 9.2%, експортът е намалял с 20%, външният дълг е достигнал 19% от БВП. Прогнозата за 2010 г. е малко по-оптимистична. Правителството е въвело още миналата година пакет от 130 антикризисни мерки, които се очаква да подпомогнат възстановяването на икономиката. Необходимо е да се засили приватизацията, да се увеличат инвестициите и реформите в следните сфери: здравеопазване, пенсионна система, съдебна система, местно самоуправление и регионално развитие. Особено внимание се обръща на енергийния сектор, околната среда, културата и инфраструктурата.

Австрия:
Най-сериозната фаза на кризата е била миналата година, когато производството е намаляло с 13%. Има две програми за възстановяване. Износът започва да се възвръща към нормалните стойности. Вътрешното потребление е нараснало с 1.5% през миналата година. Инвестициите засега са ниски и не се очаква в близко бъдеще да нараснат. Имат 1.5% ръст на БВП. Търсят начини да излязат от ситуацията, така че да запазят обществените доходи стабилни. Нуждаят се от стратегия, която да включва структурни реформи в здравеопазването, банковата система и администрацията. През 2010 г. се очаква да имат 4% дефицит. Предлага се увеличение на данъците, като се започне от данъка върху доходите, корпоративния данък и данъците върху недвижимо имущество.

Чехия: Намират се в предизборна ситуация. Нуждаят се от спиране нарастването на бюджетния дефицит – десните партии възнамеряват да направят това чрез намаление на данъците, а левите – чрез увеличение и въвеждане на прогресивен данък върху доходите.

Предстои участниците във форума да приемат заключителен документ с предложения към правителствата за антикризисни мерки.

Коментар