TechNews.bg
E-обществоВодещи новиниНовини

Европол ликвидира анонимна VPN услуга в Европа

33 сървъра на First VPN в 27 държави са конфискувани

(графика: TechNews.bg)

Европол проведе мащабна международна операция срещу анонимната услуга First VPN, която според разследващите е била използвана от киберпрестъпници, за да прикрият дейността си.

Като част от операция „Шафран”, правоприлагащите органи са конфискували 33 сървъра в 27 държави, идентифицирали са над 500 потребители на услугата и са провели серия от претърсвания.

Правоприлагащи органи от 18 държави, включително Франция, Великобритания, Холандия и Швейцария, са участвали в операцията. Домейните на First VPN (1vpns.com, 1vpns.net, 1vpns.org), както и версията .onion в мрежата Tor, са блокирани; уебсайтът вече се показва като страница на правоприлагаща агенция.

Според Европол, First VPN се е позиционирала като услуга „без юрисдикция” с обещание за пълна анонимност без сътрудничество от страна на властите. Услугата е била част от множество разследвания през последните години, а самата операция е разработвана в продължение на близо пет години.

Служителите на реда подчертават, че така наречените непробиваеми VPN мрежи се различават от обикновените VPN услуги. Докато легитимните доставчици на поверителност работят в рамките на закона и отговарят на официални заявки, непробиваемите услуги често игнорират правителствени искания и оплаквания за незаконна дейност, насочени към сенчестия пазар.

Тази операция отново разпали дебата в Европа за границите на дигиталната поверителност. Докато правото на онлайн поверителност е залегнало в законодателството на ЕС, действителните механизми за контрол и достъп до данните се регулират от законите на отделните държави, което създава значителни разлики в подходите.

В същото време европейските държави продължават да обсъждат нови мерки за регулиране на VPN мрежите и интернет комуникациите, включително съхранение на данни и разширени възможности за наблюдение на трафика.

Критиците на подобни инициативи се опасяват, че борбата с киберпрестъпността постепенно води до по-голям контрол върху интернет като цяло.

още от категорията

Дали пък няма AI да сложи край на онлайн анонимността?!

TechNews.bg

Австралийците полудяха да теглят VPN приложения

TechNews.bg

Европа засилва натиска срещу популярни VPN мрежи

TechNews.bg

Европол: „Анонимността не е основно право”

TechNews.bg

Актуализация на Windows 11 забавя VPN връзките

TechNews.bg

ZTNA измества VPN в корпоративната сигурност

TechNews.bg

Коментари