Днес от 17 часа в Националния музей „Земята и хората” ще бъде дадено началото на първите у нас дни, посветени на един от най-значителните хуманисти на ХХ век – акад. Валентин Коптюг (1931 – 1997). С помощта на представители на Сибирското отделение на Руската академия на науките – гр. Новосибирск ще бъде открита експозиция със снимки, творби, ръкописи и документи на Коптюг.
Малко се знае у нас за този знаменит учен, общественик и хуманист – биохимик по образование, посочиха организаторите. Валентин Коптюг e сред водещите руски и световни учени, автор на стотици трудове, изобретения и разработки. В продължение на 17 години е вицепрезидент на Руската академия на науките и президент на Сибирското отделение на РАН.
В качеството си на съветник на Генералния секретар на ООН, акад. Коптюг е сред първите инициатори на срещата на най-високо равнище в Рио де Жанейро през 1992 г., в която с участието на ръководителите на 179 държави-членки на ООН се формулираха основните критерии и се подписаха трите най-важни документа за бъдещото развитие на човечеството: Декларация за околната среда и развитието, Рамковата конвенция за климата, Конвенция за биологичното разнообразие.
Като активен участвник в политическия и обществен живот на Русия, акад. В. Коптюг се обръща с лично писмо към 200 от водещите умове с молба всеки в своята област да предложи в писмен вид своите виждания за оптималния ход на бъдещото развитие на страната. Над 70 академици и учени от всички сфери на познанието и науката предлагат своите виждания, които след прецизен подбор акад. В. Коптюг публикува в отделна книга – „Парадигма за развитието на Русия през следващите 50 години”.
Междувременно той създава още един уникален труд – психологически и динамични характеристики на бъдещите, необходими за развитието на Русия лидери. Тези единствени в света трудове – на практика критерийни пособия за ръководство на страната (а и не само на Русия) във всички области и отрасли на културата, политиката и икономиката, залягат в основата на приетите през 1995 г. от Държавната Дума документи, очертаващи концепцията на руското развитие. Със смъртта на Коптюг две години по-късно обаче по-нататъшното им приложение е преустановено или видоизменено съобразно конюнктурата.
Академик Валентин Коптюг е сочен за един от най-големите хуманисти на ХХ век, редом с личности като Ливингстън, Алберт Швайцер, акад. Дмитрий Лихачов, Владимир Вернадски, Тиер дьо Шарден.