Риск и неопределеност в ИТ дистрибуцията у нас

Дистрибуторският бизнес с компютърен хардуер и софтуер в България премина през втора поредна трудна година. 12 многопрофилни и 16 нишови компании продължават работа по доставките на хардуер и софтуер и през 2011 година с голяма  доза риск и неопределeност, гласи нов анализ на CBN – Pannoff, Stoytcheff and Co.

 
От 38 компании в бизнеса с дистрибуция на технологичен хардуер и софтуер 2011 година посрещат десет по-малко  

В недалечната 2000 година дистрибуторският бизнес на компютърен хардуер и софтуер в България имаше под 400 души персонал и под 70 млн. долара оборот. Десет години по-късно секторът прехвърли границите от 1000 служители и половин милиард долара приходи.

През 2010-та бизнесът изживя втора поредна трудна година. Окончателните данни на агенцията за предходната 2009-та година показват намаление на пазарния дял за 14 компании, срещу 8 с ръст. Макар и да има логични обяснения, изненада са данните за средните годишни възнаграждения на служител в сегмента, които през 2009 година са отбелязали покачване, въпреки драстичния спад в приходите.

От 38 компании в бизнеса с дистрибуция на технологичен хардуер и софтуер, 2011 година посрещат десет по-малко. Прогнозите на CBN за 2011 и 2012 г. са за продължаващо намаляване на броя на участниците в този пазарен сегмент.

Кризата и лошото планиране на бизнеса са причини, които през 2011 г. е възможно да предизвикат големи международни компании – ИТ вендори да сменят дистрибутори или да увеличат броя им, което би поставило в риск оцеляването на някои фирми в сегмента.

Годината ще е първата по рода си от началото на ИТ пазара в страната, в която решаващи фактори за оставане в бизнеса и запазване на пазарните позиции на всеки един участник в дистрибуцията на компютърен хардуер и софтуер ще са най-точното планиране и най-ефективният мениджмънт, посочиха от CBN.

Коментар