Европейската комисия инициира днес обществено допитване за подобряване на здравеопазването с помощта на информационни и съобщителни технологии (ИСТ) – т.нар. електронно здравеопазване (eHealth).
ИСТ вече играят централна роля при посрещането на редица предизвикателства пред системите на здравеопазването в ЕС, вкл. застаряване на населението, увеличаване на хроничните заболявания, бюджетни ограничения и недостиг на здравни работници, чрез диагностика от разстояние, наблюдение от разстояние на състоянието на пациентите и обмен с гарантирана сигурност на данни за пациентите между здравни специалисти.
Технологиите обаче имат значителен потенциал и за по-нататъшно развитие на електронното здравеопазване. eHealth може да позволи на хората, особено на по-възрастните, да се радват на по-достоен и по-независим живот. Все повече пациенти активно използват технологиите, за да научат повече за заболяванията си, а дори и за да научат как да овладеят ситуацията.
Електронното здравеопазване никога не може да замени човешкото отношение, но може да позволи на здравните работници да посвещават повече време на прекия контакт с пациентите. Популяризирането на електронното здравеопазване е сред основните цели на Програмата в областта на цифровите технологии.
Публичните консултации онлайн ще продължат до 25 май 2011 г. Отговорите ще бъдат взети под внимание в Плана за действие за електронно здравеопазване за периода 2012-2020 година, който Комисията ще представи до края на 2011 г.
„В момент, в който гражданите и правителствата трябва да се отнасят с внимание към всяко похарчено евро, електронното здравеопазване може да бъде от полза за подобряването на ефективността на здравните системи, може да насърчи икономиката, а също така и да подкрепи пациентите“, заяви Нели Крус, заместник-председател на Европейската комисия.
Комисията приканва всички заинтересовани лица, вкл. пациенти и специалисти в областта на здравеопазването, да изразят своето мнение за основните ползи от електронното здравеопазване, за главните пречки пред масовото му прилагане, както и за мерките, които Европейската комисия трябва да вземе за тяхното преодоляване.
Освен това заинтересованите лица могат да изразят и вижданията си за най-добрите начини за подобряване на оперативната съвместимост, за това как Комисията да разреши правните проблеми, свързани с електронното здравеопазване, както и за най-добрите начини за подкрепа на иновациите.
Въпросникът също така ще даде възможност на Комисията да прецени дали предложените цели на политиката са технически жизнеспособни и приложими на практика, както и дали са в съответствие с очакванията на заинтересованите лица.