Cisco отвори наскоро екологично чист център за данни в град Ален, щата Тексас. Архитектурата на центъра включва целия асортимент от продукти на компанията в тази област, вкл. доставка на технологии като услуга, съобщи GreenTech.bg.
Новият център използва последните достижения в екологично чистия дизайн на помещенията, енергийната ефективност и икономията на енергия в системите за охлаждане. Неговата архитектура е оптимизирана за виртуализация и облачни изчисления.
Технологиите за комутация (Cisco Unified Fabric), обединени изчисления (Cisco Unified Computing) и мрежови услуги (Unified Network Services) са интегрирани в единна структура за обработка на данни, която се отличава с простота, мащабируемост и високо ниво на сигурност.
Системата е способна да доставя всяко приложение във всяка точка в рамките на центъра, извън неговите предели и в облака. Унифицираната матрица за комуникации, която консолидира потока от данни и трафика на мрежата за съхраняване на данни, намалява броя на комутаторите, адаптерите и кабелите, което в крайна сметка означава по-малка консумация на енергия. Cisco твърди, че само от кабели е икономисал над 1 милион долара.
Освен това центърът е способен да издържи смерч със скорост на вятъра до 280 км/час. Вместо стотици екологично вредни акумулаторни батерии, използвани в традиционните центрове за данни, Cisco разчита на маховици, които почти не изискват енергия за непрекъснатото си въртене. Те осигуряват мощност от 5 мегавата, с възможност за разширение до 10 мегавата. В случай на повреда в електрозахранването, с тях се задвижват резервни дизелови генератори.
Охлаждането на центъра за данни е енергийноефективно и икономично. Използва се атмосферен въздух, което намалява потребността от изкуствено охлаждане и е особено ефективно при студено време. По данни на Cisco, в 65% от времето центърът се охлажда от атмосферен въздух, пречистван със специални филтри. Технологията ще помогне на компанията да пести до 600 хиляди долара годишно от охлаждане.
В района на новия център е построен водоем за събиране на дъждовна вода, която може да се използва за напояване на местната флора. Изградена е също и слънчева станция с мощност 100 киловата за подаване на енергия към офисните помещения.
Умни хора, умни дела 🙂 Дай Боже да се поучим от тях и да прогледнем в тъмата и ний 🙂