Кадри се набират все повече от социални мрежи

Компаниите все по-често прибягват до услугите на социални мрежи, когато търсят кадри за своята дейност. В частност, расте популярността на Facebook като ресурс за намиране на подходящите служители.

Facebook със своите 75 милиона потребители застрашава бизнеса на традиционните сайтове за търсене и предлагане на работа и конкурира също така професионални мрежи като LinkedIn, пише Уол Стрийт Джърнъл.

Макар и мащабите на използване на Facebook за търсене на служители все още да са малки, интересът към ресурса на социалната мрежа расте. Някои посредници от САЩ вече напълно са се отказали от услугите на сайтове за работа, в които цените варират до стотици долари за една обява.

Към момента делът на Facebook в услугите за търсене на работа е под 1%, по данни на консултантската компания Jobs2Web. Но ако наблюдаваната тенденция продължи, още през 2012 година Facebook ще стане много силен конкурент на традиционните услуги зъ търсене и предлагане на работа.

Ролята на Facebook като платформа за набиране на персонал нараства бързо, признават от компанията Monster.com, специализирана в този сектор. През юни сайтът пусна своя услуга във Facebook, наречена BeKnown, която вече набра 800 хиляди потребители, по данни на AppData.com.

Междувременно, изпълнителнителният директор на социалната мрежа за професионалисти LinkedIn – Джеф Уайнер, заяви в телефонна пресконференция, че потребителите искат да разделят личните и професионалните контакти.

Доходите на LinkedIn от услуги за работодатели възлизат на 58,6 млн. долара през второто тримесечие, което е 170% ръст спрямо същия период на миналата година, съобщават от компанията.

Коментари по темата: „Кадри се набират все повече от социални мрежи”

добавете коментар...

  1. niakoi

    kolko hora si nameriha rabota 4rez saitovete za rabota? edini4ni slu4ai ! po umnite v jivota se vuzpolzvat ot propuskite na drugite!

  2. bad, very bad

    Това е много опасна тенденция. Така е, защото след време, когато общественото внимание се притъпи достатъчно, може регистрацията във фейсбук да се превърне в неписано изискване за кандидатстващите за работа; а тези, които отказват да се регистрират да бъдат третирани като втора ръка кандидати, т.е. да не могат да си намерят работа.

  3. Иван

    Алчните работодатели, които не искат да си плащат за обяви и за подбор на персонал ще си четат фалшиви профили.

Коментар