Италиански учен предизвиква Google

Италиански учен, считан за един от основателите на интернет, се закани да разбие монопола на търсачките Google и Bing. Масимо Марчиори подготвя „търсеща система на бъдещето”, наречена Volunia.

Новият проект е забулен в тайна. Марчиори твърди, че това не е просто още един Google, а съвършено нова система за интернет търсене.

 
Volunia ще стартира в тестов режим към края на годината. Желаещите да изпробват новата търсачка, трябва да подадат заявка за регистрация, след което ще получат достъп до системата и ще могат да изпращат покани на приятели.

Марчиори си дава сметка с какво е захванал. Той твърди, че никога не би се ангажирал с подобен проект, ако смята, че не е в състояние да конкурира Google и Bing.

Думите на италианеца имат тежест, тъй като той е считан за един от изобретателите на интернет редом с имена като Тим Бърнърс-Лий. Марчиори освен това е член на борда на Световния уеб консорциум (W3C), един от създателите на протокола P3P и съавтор на стандартите XQuery и OWL.

Разработки на Масимо Марчиори се използват и в самата търсеща машина на Google. Засега от интернет гиганта няма коментари за начинанието на италианския експерт.

по темата: „Италиански учен предизвиква Google”

добавете коментар...

  1. анонимно

    Само не разбирам къде слагат Bing наред с Google? Почти никой не ползва Bing практически…

    Този човек е разработвал:
    P3P (Платформа за деклариране на поверителност) – странна технология на W3C, която цели сайтовете да декларират каква информация ще събират за потребителя. Така самият потребител може да ограничи достъпа си до сайтове, които събират само информация, която той позволява. Как ще се разбере, дали спазват обявените правила на мен не ми е ясно (освен част от действия, които се осъществята автоматично).
    Web Ontology Language (Web език за онтологии) – тази идея се състои в това да се дописва в web страниците информация, която по-късно да се използва за по-доброто търсене от търсачките. Практически web разработчиците не я прилагат, защото е допълнителна работа, която не е видима за потребителя.

    Въз основа на приложението на горните технологии, то считам че не е много ясно, дали технологията му за търсене ще има голям успех.

  2. чудно

    с това име на търсачката няма да стане, звучи като вуна да го е.а

  3. Red

    Massimo Marchiori

  4. Harry

    Човека си го каза че се казва Масимо Маркиони, къде го видяхте това Марчиони??

  5. минаващ

    Да не отиде само цялата пара в свирката 🙂

  6. Rado

    Stava mn interesno 🙂

Коментар