Кубинското правителство ще мигрира хиляди свои компютри към софтуер с отворен код. С тази стъпка “комунистическата нация ще се дистанцира още повече от базираната в САЩ Microsoft”, написа CNET.
Няколко министри от правителството подкрепиха прехода към Linux по време на конференция в края на миналата седмица. В хор с тях се изказа и Ричард Столман, ръководител на Фондацията за отворен софтуер (FSF), заявявайки, че частният софтуер е „несигурен по рождение”.
Кубинският учен Хектор Родригес поддържа миграцията към отворен код и ръководи програма за тази цел в един от най-големите университети в страната. Митниците в Куба вече преминаха на Linux, като същото възнамеряват да направят министерствата на културата, висшето образование и комуникациите.
Засега не е ясно колко време ще отнеме миграцията към софтуер с отворен код. Очаква се половината от публичната администрация да премине към Linux до три години.
Броят на потребителите на софтуер с отворен код нараства бързо в Куба, където повечето компютри са остарели, а интернет връзките са бавни.
Правителствата и на други страни, като Венецуела, Китай, Бразилия и Норвегия изследват възможностите за частична или пълна миграция от Windows към отворен код. Много градски администрации също изпълняват пилотни Linux проекти, вкл. европейските Бристол, Амстердам и Мюнхен.