Учени ще наблюдават раждането на Вселената

Най-големият ускорител на елементарни частици беше завършен на френско–швейцарската граница и е готов за първите си тестове. Учените обаче готвят построяването на следващата най-голяма машина за удряне на елементарни частици (particle collider).
Проектът Large Hadron Collider (LHC), който отне 13 години, трябва да бъде завършен през август и да започне да работи на ниско енергийно ниво до края на годината, съобщават учени от CERN (Европейската организация за ядрени изследвания). Описващият кръг тунел, дълъг 27 километра, е конструиран с цел да сблъсква протони един в друг с невероятно висока скорост. Така учените се надяват да имитират Големия взрив, в миниатюрен мащаб.

Големият взрив е научна теория за ранното развитие и форма на Вселената. Според теорията, Вселената произлиза от безкрайно плътна и физически парадоксална сингулярност. Пространството се е разширило оттогава насам, като предметите са се отдалечили един от друг, пише в Уикипедия.

Физиците се надяват, че ускорителят на частици ще отговори на изключително съществени въпроси за човечеството като например как се е създала материята и какво й придава маса.

Дори още преди първите сблъсъци между протони, физиците вече мечтаят за следващата голяма машина, която ще бъде International Linear Collider. Новият ускорител ще предостави на учените още по-фин инструмент, за да изследват мистериите на вселената. Машината няма да е по-мощна от току-що завършената, но ще бъде по-прецизна в действията си.
International Linear Collider ще се състои от два линейни ускорителя с дължина от по 20 километра, които ще бъдат поставени един срещу друг. Те ще изстрелват около 10 милиарда електрони и техните античастици – позитроните – едни срещу други със скорост, близка до тази на светлината.
Правите, линейни машини ще намалят загубите на енергия, които са характерни за кръглите електронни ускорители. Това ще позволи на физиците да наблюдават нови частици в невиждана досега детайлност. Сблъскването на двата срещуположни потока ще създаде ред нови частици.
Машината International Linear Collider, предложена от физици от Европа, Азия, Южна и Северна Америка, все още е в етап на планиране и дори все още си няма дом. Това е първият ускорител, в чието проектиране ще се включат страни и учени от целия свят.
Предвидената цена на проекта е близо 7$ милиарда. Тази сума обаче може да се окаже недостатъчна, според оценките на някои водещи учени. Революцията във физиката на елементарните частици е по средата на пътя си. Следващите 10-15 години ще отговорят на много въпроси и ще повдигнат нови.
За съжаление, експериментите са по-големи и по-скъпи и финансите ще забавят темпа на научните открития, смята Бъртън Ричтър от Стандфордския университет. Според него, International Linear Collider може да бъде готов за работа през 2012 година, стига да получи достатъчно международна подкрепа.

Коментар