Microsoft обяви глобална инициатива YouthSpark

Microsoft обяви старта на новата си глобална инициатива YouthSpark, която цели да създаде възможности за 300 милиона младежи в повече от 100 страни по света през следващите 3 години. YouthSpark ще предостави на младите хора шанса да планират и реализират пълния си потенциал чрез осигуряване на възможности за образование, заетост и предприемачество, съобщи компанията.

YouthSpark идва в отговор на нарастващите икономически и социални предизвикателства, пред които е изправена днешната младеж, както се подчертава и от доклада „Възможност за действие” на Международната младежка фондация (март 2012 г.) Според документа, близо 75 милиона млади хора по целия свят са били безработни през 2011 г.

С нарастване на броя на младите хора по цял свят (1,2 милиарда), разликата между тези, които имат достъп и умения, за да бъдат успешни, и тези, които нямат, се задълбочава. Това е видно и от данните на Международната организация на труда от септември 2012 г., които показват, че настоящият световен коефициент на безработица сред младежите е 12,7%. Това е 2 пъти повече от коефициента сред възрастните и се очаква да нарасне до 12,9% до 2017 г.

В рамките на новата инициатива Microsoft ще подпомогне финансово неправителствени организации, които работят в помощ на младото население по цял свят, и стартира редица нови младежки граждански програми:

Give for Youth – световна благотворителна пазарна платформа, насочена специално към набиране на средства за организации с нестопанска цел, които подпомагат младежки каузи по целия свят;

Microsoft YouthSpark Hub – онлайн място, където хората могат да изследват и имат достъп до всички младежки услуги, програми и ресурси, предоставяни от Microsoft и нейните партньори с идеална цел;

Microsoft Innovate for Good – глобална онлайн общност, която предоставя възможност на младите хора да си сътрудничат, да се вдъхновяват и подкрепят взаимно, използвайки технологиите, за да се постигне позитивна промяна в техните общности.

YouthSpark включва не само филантропия, но и обединява редица глобални програми, които предоставят на младите хора достъп до технологии и по-добро образование:

Office365 for EDU – безплатни технологични инструменти за всички ученици и учители, подпомагащи обучението и екипната работа: електронна поща, мигновени съобщения, конферентен видео и гласов чат, както и онлайн редакция на документи.

Skype в класната стая – безплатна световна общност, чрез която учителите да свържат своите ученици с други ученици и гост-лектори от цял свят.

Партньори в обучението – професионална програма за развитие за държавни служители, училищни ръководители и преподаватели, която да им помогне с нови подходи в преподаването и ученето чрез технологии за развитие на умения за XXI век у студентите.

DreamSpark – безплатен достъп до инструменти на Microsoft за дизайн и програмиране за студенти и преподаватели, с цел развитие на добри технически умения в критичен момент от развитието на ученика в гимназията и колежа.

Imagine Cup – най-добрият технологичен конкурс за младежи, който предизвиква студентите да приложат своите знания и страст за разработване на технически решения за социално въздействие, ангажиращи игри и да демонстрират иновации, от които могат да се възползват други общности.

BizSpark – софтуерна бизнес програма, която предоставя на младите предприемачи достъп до инструменти за разработка на софтуер на Microsoft и връзки с ключови играчи в индустрията, включително инвеститори, като по този начин им се помогне да започнат нов бизнес.

В рамките на премиерата на новата си глобална инициатива Microsoft обяви сътрудничество с нестопански организации по целия свят, в т.ч. световни организации като GlobalGiving, TakingITGlobal и Международната младежка фондация, както и регионални организации като Silatech в Близкия изток, The Trust for America в Южна Америка и фондация АСЕАН в Азия. В САЩ Microsoft ще подкрепи 5 национални организации с нестопанска цел: Boys & Girls Clubs of America, City Year, Джуниър Ачийвмънт САЩ, NFTE (мрежа за преподаване на предприемачество) и Year Up.

Коментар