Над 1 милиона компютъра са използвани от хакери като роботи с дистанционно управление, за да сриват онлайн системи, за спам и кражба на лична информация от потребителите, съобщи ФБР.
Няма как правителството на САЩ да проследи всички компютри, независимо дали в страната или в чужбина, които са впрегнати от хакерите в централно контролирани групи, познати като бот мрежи, посочват експертите.
ФБР обаче е успяло да дръпне шалтера на няколко бот мрежи. Тези дни един мъж е бил обвинен за схема за блокиране на компютърните системи на болниците в Чикаго през 2006 година, което е довело до закъснение на медицинските услуги.
Това, което преди седем години се разглеждаше като шега, изхвърляйки някой офлайн, сега е еволюирало в схеми за измама на хората, вкл. крадене на данни за социални осигуровки и кредитни карти, сриване на уеб сайтове за продажби и пр.
Хакерите създават бот мрежи, като сканират Интернет за уязвими компютри, които биват заразявани и инструктирани да се присъединят към бот мрежа. Тъй като хакерът има пълен контрол над всеки „бот” компютър, мрежата може да бъде използвана за пускане на атаки от типа DoS (отказ-от-услуга), изпращане на спам имейли, крадене на информация за логване в дадена сметка или за стартиране на някаква програма.
Агенти на ФБР разследват хиляди случаи на кибер измами и компютърни нарушения, макар че не е ясно колко от тях може да са свързани с бот мрежи. Експертите съветват потребителите редовно да проверяват своите PC-та за доказателства за присъединяване към бот мрежа, включително и като използват антивирусен софтуер или защитни стени.