Медицинска система алармира за заплахи в ЕС

Европейската комисия пусна медицинска информационна система, която постоянно събира и сортира информация от над 1000 сайта за новини и 120 уебстраници за обществено здраве на 32 езика, съобщи www.evropa.bg.
Системата „MedlSys” ще осигури на здравните органи информация в реално време за избухването на болести или индустриални инциденти, като по този начин ще помогне за възможно най-ранното идентифициране на такива инциденти и за своевременното реагиране.
Освен това, системата ще дава ценна информация на властите при по-значими произшествия, като биотерористични атаки, съобщава порталът на Европейската комисия в България.
Традиционните системи за контрол следят нивата на смъртност, използването на здравни услуги (напр. достъп до спешно отделение, предписване на лекарства), тенденции различни от нормалните, излагане на рискове, свързани с околната среда, храната или животните. Въпреки това, определени заплахи за здравето на животните и хората могат да останат незабелязани. Те обаче се отразяват в местната преса или други по-малко известни източници и е трудно да бъдат открити.
Като използва предварително дефинирани ключови думи и комбинации, „MedlSys” претърсва електронното пространство и сортира информация в три основни категории: „Болести”, „Биотероризъм”, и „Други заплахи”. Статиите или „посещенията” после се класифицират в по-точни категории, като „СПИН/ХИВ”, „дихателни инфекции”, „птичи грип”, „легионерска болест”, „антракс”, или „ядрена безопасност”.
На база на нивата на откритите нови статии и ключови думи се изпраща автоматично съобщение по електронна поща или SMS-и до отговорните за взимане на решения лица, които са в постоянна готовност. Напр. при последния случай на избухване на шап във Великобритания, „MedlSys”откри внезапен скок на новините и автоматично изпрати електронни съобщения и SMS-и до официални лица в сферата на общественото здраве в цяла Европа.
В съвместна дейност с университета в Хелзинки бе задействана и автоматична система за детекция на инциденти. Тя анализира доклади на английски и извлича структурна информация за броя на случаите, за мястото и датата. След това се оформя автоматична база данни за инцидентите, която се използва от държавите-членки и от Европейската комисия.
Гражданите също могат да имат свободен достъп до тази система за автоматична информация. Версия на „MedlSys” е достъпна свободно на адрес: http://medusa.jrc.it/

Коментар