Разработка на компанията Phoenix Technologies ще позволи мигновено привеждане на лаптопите в работно състояние. Платформата HyperSpace прави възможно изпълнението на функции като чат, мултимедия, е-поща, сърфиране в интернет и дистанционна поддръжка, без предварително зареждане на операционната система.
HyperSpace се базира на технологията за виртуализация HyperCore, която позволява приложенията и операционната система да работят независимо и едновременно на един и същи процесор.
Phoenix, известният разработчик на BIOS, си сътрудничи с Intel и AMD, за да обезпечи виртуализацията върху техни процесори. Компанията си партнира също с производителя на компютри Lenovo и доставчика на решения за сигурност McAfee, които бяха сред поканените на презентацията на HyperSpace.
Phoenix направи опит да въведе подобна технология в мобилните компютри преди четири години, но не успя. Сега компанията трябва да убеди разработчиците да напишат програмно осигуряване за платформата, а производителите на хардуер – да направят съответните промени в “желязото”.
Технологията HyperCore може да се използва, например, за създаване на по-надежден антивирусен софтуер. Според представители на Phoenix, подобно средство за защита може лесно да открие зловредни кодове, които се възползват от уязвимости в Windows и се невидими за антивирусите.
Друг аспект на приложение на технологията е поддръжката. Ако операционната система, инсталирана на твърдия диск, излезе от строя, персоналът по поддръжка би могъл лесно да включи компютъра и да извърши отдалечена диагностика, като възстанови програмите и данните.