Нова технология ще пази чиповете от копиране

Двама американски учени разработиха технология за защита на чиповете от копиране. Решението използва методи за криптография и се внедрява на хардуерно ниво. При това, измененията, които обезпечават процеса на идентификация, не влияят по никакъв начин на работата на самия чип и не увеличават консумацията.
Технологията за защита разчита на код за достъп, без който е невъзможна работата на микросхемата, съобщава DailyTech.com. При първата активация на чипа, специален алгоритъм генерира 64-битов идентификационен номер. За да бъде разблокирана интегралната схема, е необходим ключ, доставян единствено от законния производител чрез телефонна или интернет връзка. С помощта на идентификационния номер и получения ключ се изчислява кодът за достъп, който разблокирва чипа.
Въвеждането на технологията ще затрудни значително хардуерните пирати, тъй като ще им наложи да изразходват големи ресурси за взлом на кода, което пък противоречи на идеологията на подобна дейност, насочена към лесни печалби.
Учените се надяват технологията да бъде приета от производителите на чипове и така да бъдат решени проблемите с пиратството на хардуер, извършвано в редица страни.
ИТ индустрията търпи немалки загуби от незаконното производство на хардуер в Югоизточна Азия и Китай. Законите за интелектуална собственост там не са строги колкото в САЩ, което позволява на множество нелегални предприятия да произвеждат процесори, платки и други компоненти.
Пиратските предприятия копират откраднати образци и технологии за производство на различни устройства. Ситуацията в региона провокира бързо развитие на пазара за аутсорсинг на производството на чипове, който привлича евтина, но квалифицирана работна сила.
При положение, че пиратската продукция не отстъпва по качество на легалната, напълно е възможно разрастването на този бизнес да доведе до криза в индустрията.

Коментар