Практика на ИТ отделите е да позволяват на множество групи в организациите да създават свои виртуални машини, които биват забравяни и заемат ценен ресурс. Ето защо инструментите за контрол и управление са толкова важни, посочват от Microsoft. „Те са спойката, която държи всички компоненти заедно и спомага за реализация на истинските ползи от виртуализацията”, поясняват от корпорацията.
Мащабируемостта при Hyper-V е следствие от поддръжката на множество процесорни ядра и оперативна памет до 1 терабайт. Това дава възможност за работа на неограничен брой виртуални машини в рамките на даден хост.
Microsoft повече от 6 месеца използва Hyper-V в производствена среда, включително в уеб сайтове с изключително голям трафик като MSDN, TechNet и Microsoft.com. До края на месеца Microsoft.com планира да достигне 50-процентна виртуализация с Hyper-V.
За да помогне на потребителите да оценят дали сегашните им сървърни архитектури са подходящи кандидати за виртуализация чрез Hyper-V, Microsoft пусна набора от инструменти „Microsoft Assessment and Planning (MAP) Toolkit 3.1 Beta“. Финалната версия на продукта се очаква през юли и ще бъде предоставена безплатно на адрес www.microsoft.com/MAP.
В допълнение, повече от 130 независими производители на софтуер сертифицираха над 150 приложения за Windows Server 2008. Големите производители на хардуер като Dell, Fujitsu-Siemens, Fujitsu, HP, IBM, NEC, Sun Microsystems и Unisys също са готови да предоставят системи с Hyper-V. Над 250 конфигурациии са сертифицирани за Windows Server 2008 и Hyper-V.