Нискобюджетни научни проекти по време на рецесия

Четирима испански ученици успяха да направят страхотни снимки на Земята от височина над 30 км, съобщава Telegraph. Тяхната космическа мисия е разполагала само с обикновена камера и латексов балон.
С това те доказаха, че в периоди на икономическа рецесия научни изследвания могат да се правят и с нисък бюджет, без да се прибягва до милиардите на Google или ресурсите на метеорологичния център на ВВС.
В края на февруари тази година екипът Meteotek от едно каталунско училище извърши невероятен научен експеримент, като успя да направи снимки и да събере данни за атмосферата на огромна височина. Екипът се състои от четирима ученици на възраст 18-19 години и техният учител Джорди Ориол.
Четиримата тийнейджъри Джерард Парета, Серджи Вила, Марта Морчило и Джейми Казаморт сглобили сами компонентите на електронните сензори, които трябвало да направят измервания, и ги издигнали с латексов балон в стратосферата. През цялото време бъдещите студенти поддържали връзка и получавали информация от сензорите, като си комуникирали с Google Earth.
По време на експеримента екипът на Meteotek трябвало да вземе предвид много променливи и да разчита на голяма доза късмет. Балонът, който те избрали, бил напълнен с хелий, диаметърът му е бил малко над 2 метра, а теглото около 1500 грама. Това било достатъчно, за да издигне в стратосферата сензорното оборудване и цифровия фотоапарат Nikon с тегло 1.5 кг.
Критическата точка на експеримента, по думите на ръководителя на екипа Джерард Парета, е била да видят дали балона ще премине височината от 10,000 м, на която летят пътническите самолети. Поради променящите се атмосферни налягания, хелиевият балон, който носел метеорологичното оборудване, се очаквало да се разшири до максимум девет и половина метра, когато се издига нагоре със скорост 270 м в минута. Докато той е следвал своя път нагоре, членовете на екипа са отбелязвали неговия напредък с помощта на Google Earth и радио приемника.
На височина над 30,000 метра балонът започнал да спада и оборудването му било върнато на земята. Учениците намерили сензорите и картата на фотоапарата на 10 км от мястото, откъдето пуснали балона. Те още излъчвали сигнал, въпреки че били изложени на най-екстремни условия по време на пътешествието в космоса.
Ръководителят на екипа, 18-годишният Джерард Парета, е изключително доволен от постигнатите резултати. За него и неговите съученици е било невероятно преживяване на изпратят саморъчно направената от тях метеорологична станция на такава огромна височина.
По-рано същия месец ученици от Англия изпратиха в космоса двете плюшени мечета MAT и KMS, които прекараха четири часа на височина 25 км на Земята. Благодарение на един лаптоп с уеб камера, те успяха да направят впечатляващи космически снимки преди завръщането си.

Коментар