TechNews.bg
Водещи новиниНоваторскиНовиниРоботи

Ентусиазъм, скептицизъм и спорове в очакване на Optimus

Хуманоидният робот на Tesla на име Optimus ще дебютира на 30 септември – ИТ браншът вече жужи (снимка: CC0 Public Domain)

Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск обвини прекомерната роботизация за това, че компанията за електрически автомобили се озова в „производствен ад“ преди четири години. Тогава той каза, че хората са по-добри в определени задачи. Но сега може би е различно.


Компанията на Мъск има амбициозни планове за внедряване на хиляди хуманоидни роботи, известни като Tesla Bot или Optimus, в своите фабрики. Очаква след появата на роботите из фабриките тези нови машини да тръгнат и по целия свят, из домове, офиси, болници, заведения.

Дори в самата компания има напрежение сега, тъй като вътрешните срещи по темата за роботите са многобройни, а служителите неизбежно се изправят пред скритото послание – могат да загубят работата си в полза на роботите.

Мъск говори като мечтател. Той казва, роботите ще могат да се използват в домовете, да приготвят вечеря, да косят тревата и да се грижат за възрастните хора, дори да стават „приятели“ на човеците, а защо не и гаджета.

На своя „Ден на изкуствения интелект“ на 30 септември Tesla би трябвало да хвърли бомбата – да разкрие прототипа на Optimus. През това време целият ИТ бранш се раздира от ентусиазъм и скептицизъм.

[related-posts]

Някои смятат, че фирмата ще покаже технологичен напредък, който би оправдал разходите за роботи с „общо предназначение“ във фабрики, домове и другаде. Други казват, че след атлетичните изпълнения на роботи като тези на Boston Dynamics машините на Tesla ще трябва да имат много по-съществени умения, за да направят впечатление – много повече от това да ходят, да танцуват и да правят салто.


„Самоуправляващите се автомобили всъщност не се оказаха толкова лесни, колкото мнозина си мислеха. По същия начин е и с хуманоидните роботи до известна степен“, каза пред Ройтерс ръководителят на екипа на NASA Dexterous Robotics Team – Шон Азими.

Други припомнят, че на събитието „Autonomy“ през 2019 г. Мъск обеща 1 милион роботаксита до 2020 г. Е, все още чакаме роботакситата на Tesla.

Някои посочват, че подобен скептицизъм имаше и за проекта на Мъск за ново поколение космически кораби, но SpaceX е факт и ракетите на компанията се представят отлично.

Обществените очаквания са нажежени и едва ли има човек, който е равнодушен към предстоящия анонс. Междувременно Tesla успява да пази пълно мълчание и да не издава нищо преди заветната дата.

още от категорията

Три принципа, без които изкуственият интелект ще полудее

TechNews.bg

Боен робот демонстрира ритници в стил Брус Лий

TechNews.bg

Роботи помагат за сглобяване на артефакти от древния Помпей

TechNews.bg

Новият хуманоиден робот Phybot M1 впечатли със задно салто

TechNews.bg

Илон Мъск иска да произвежда повече AI чипове от цялата индустрия

TechNews.bg

Илон Мъск: роботите ще премахнат бедността

TechNews.bg

Коментари