В търсене на стабилен източник на възобновяема енергия учени от Йорданския технически университет Ал-Хюсеин и Катарският университет моделираха „слънчева” кула с височина около 200 м, която може да генерира електричество не само през деня, но и през нощта.
Вертикално ориентираните турбини в кулата ще управляват въздушни потоци нагоре и надолу, като по този начин ще работят непрекъснато, в режим 24/7, съобщи за иновативната разработка NewAtlas.
Системата се нарича TTSS (Twin technology solar system) или „слънчева система с двойна технология”. Гигантски колектор тип оранжерия с диаметър 250 м ще събира нагрят въздух от голяма площ и ще го изпуска през отвор в центъра с диаметър 10 м. Въздушният поток, който нахлува в кулата с височина 200 м, ще върти голяма турбина в основата на тръбата.
Около тръбата се създава редица от 10 сегментирани секции, всяка с ширина 1,8 м, обхващащи централната тръба по окръжност. В тези участъци въздухът “тече” надолу, защото във висините е по-студено, отколкото в дъното. За да се ускори потокът, в горната част на всеки участък ще се пръска влага под формата на мъгла, което допълнително ще охлажда въздушните маси. В долната част на всяка секция ще има по една малка турбина.
Подобна инсталация ще работи не само през деня, но и през нощта, когато централната турбина ще се изключва, но поради температурната разлика, движението на въздушният поток отгоре надолу ще продължи.
Моделирането въз основа на местните условия показва, че проектът може да генерира общо 753 MWh електроенергия годишно. Възходящият поток ще осигури 350 MWh (но само при слънчева светлина), а низходящият поток при денонощна работа ще произведе около 400 MWh.
Остава проблемът със значителната консумация на вода за охлаждане с мъгла, така че проектът ще бъде ограничен по отношение на местата за инсталиране, въпреки че предложението е изкушаващо за използване в пустинни райони с горещ климат.
И накрая, архитектурата на слънчевата кула може хармонично да се съчетае с арабската култура, което ще ѝ придаде специален чар, а това е сериозен мотив за мащабно разгръщане на подобни инсталации.
Външните секции са “широки” 3,6 м (радиуса им е 1,8 м)…
Малко мислене не е излишно, когато се чете (преписва).