Бумът на AI застрашава еко-целите на Европа

AI може да консумира 120 киловата енергия само в един квадратен метър от център за данни
(снимка: CC0 Public Domain)

Бумът на изкуствения интелект поставя началото на екологична промяна в работата на центровете за данни. Европейските разработчици са изправени пред натиск да понижат температурите на водата в своите енергоемки съоръжения, за да поемат по-мощните чипове от технологични гиганти като Nvidia.

Изкуственият интелект ще доведе до 160% ръст в търсенето на центрове за данни до 2030 г., според прогноза на Goldman Sachs. Това увеличение може да навреди на целите за декарбонизация на Европа, тъй като се очаква специализираните чипове, използвани от фирмите за изкуствен интелект, да повишат енергийната консумация от центровете за данни.

Висока плътност

Мощните чипове – известни също като графични процесори или GPU – са от съществено значение за обучението и внедряването на големи езикови модели, които са вид AI. Тези GPU се нуждаят от изчислителна мощност с висока плътност и произвеждат повече топлина, което в крайна сметка изисква по-студена вода, за да се поддържа надеждно охлаждане на чиповете.

AI може да консумира 120 киловата енергия само в един квадратен метър от център за данни, което е еквивалентно на потреблението на енергия и разсейването на топлина от 15 до 25 къщи, според Андрей Короленко, главен продуктов и инфраструктурен директор в Nebius, който се позова специално на внедряването на чипа Blackwell GB200 от Nvidia. „Това е изключителна плътност и от гледна точка на охлаждането имате нужда от различни решения”, казва той в интервю за CNBC.

Майкъл Уинтерсън, председател на Европейската асоциация на центровете за данни (EUDCA), предупреждава, че понижаването на температурата на водата в крайна сметка „фундаментално ще ни върне към неустойчива ситуация, в която бяхме преди 25 години”. „Проблемът, който имаме с производителите на чипове, е че AI сега е “космическа” надпревара, управлявана от американския пазар, където правата върху земята, достъпът до енергия и устойчивостта са сравнително ниски [изисквания] и където пазарното господство е от ключово значение”, казва Уинтерсън.

Американските разработчици на чипове настояват основните доставчици на оборудване в Европа да намалят температурата на водата, за да поемат по-горещите AI чипове, споделя Хърбърт Радлингер, управляващ директор в NDC-GARBE. „Това е шокираща новина, тъй като първоначално всички инженери очакваха да използват течно охлаждане, за да поддържат по-високи температури”, коментира той, имайки предвид технологията за течно охлаждане, за която се твърди, че е по-ефективна от по-традиционния метод на въздушно охлаждане.

Дискусия за еволюцията

Енергийната ефективност е на първо място в дневния ред на Европейската комисия, тъй като тя се стреми да постигне целта си за намаляване на потреблението на енергия с 11,7% до 2030 г. ЕС прогнозира през 2018 г., че потреблението на енергия в центровете за данни може да нарасне с 28% до 2030 г., но появата на AI се очаква да увеличи този процент два или три пъти в някои страни.

Уинтерсън смята, че понижаването на температурата на водата е „фундаментално несъвместимо” с наскоро стартиралата Директива на ЕС за енергийна ефективност, по силата на която беше създадена специална база данни за центрове за данни с определен размер, за да има публично достъпна информация за тяхната консумация на енергия. EUDCA лобира в Брюксел да се вземат предвид опасенията за устойчивостта.

Фирмата за енергиен мениджмънт Schneider Electric често се ангажира с ЕС по темата. Много от скорошните дискусии се фокусираха върху различни източници на „основна мощност” за AI центрове за данни и за сътрудничество с комуналните услуги, споделя Стивън Карлини, вицепрезидент на компанията.

„Охлаждането е вторият по големина потребител на енергия в центъра за данни след ИТ натоварването”, казва Карлини. „Потреблението на енергия ще нарасне, но PUE (Ефективност на използването на енергия) може да не се повиши с по-ниски температури на водата, въпреки че охладителите трябва да работят по-усилено”.

Енергийните служители на Европейската комисия дискутират с Nvidia потреблението на енергия от центровете за данни и в частност консумацията на чипсетите. Клиентите на Schneider Electric, които внедряват суперчипа Blackwell GB200 на Nvidia, изискват температура на водата от 20-24 градуса по Целзий, поясни Карлини. Според него, това е сравнимо с температури от около 32 градуса за течно охлаждане или около 30 градуса, които Meta предложи за водата, охраждаща хардуера.

Ферхан Гюнен, вицепрезидент на Equinix по операциите на центрове за данни в Обединеното кралство, споделя за редица опасения относно AI, които компанията обсъжда със своите клиенти. „Те искат да увеличат плътността на сървърите си, което означава, че искат да имат чипове с по-голямо потребление на енергия или искат да имат повече сървъри”, каза тя, добавяйки, че промяната не е „ясна”. „Това наистина е дискусия за еволюцията, повече от всичко друго”, казва Гюнен.

Nvidia, която не коментира изискванията за охлаждане на своите чипове, обяви по-рано тази година нова платформа за графичните процесори Blackwell. Подобрената архитектура ще позволи на организациите да изпълняват генеративен AI в реално време на големи езикови модели при до 25 пъти по-малко разходи и консумация на енергия в сравнение с по-ранните технологии.

Течното охлаждане ще изисква „преконфигуриране”, обяснява Гюнен, добавяйки, че новите центрове за данни вече са готови с тази технология. „Да, по-високата плътност ще означава повече потребление на енергия и също така ще означава повишени изисквания за охлаждане. Но тогава технологията се променя, така че вие ​​го правите по различен начин. Ето защо има баланс във всичко това”, казва тя.

Надпревара за ефективност

Nebius, която има около 2 милиарда долара в брой в баланса си след отделянето си от руската Yandex, заяви, че ще бъде една от първите компании, които ще предоставят на клиентите платформата Blackwell на Nvidia през 2025 г. Фирмата също така обяви планове да инвестира повече от 1 милиард долара в AI инфраструктурата в Европа до средата на следващата година.

Короленко от Nebius казва, че течното охлаждане е „първа стъпка”, при която разходите за притежание първоначално ще бъдат по-лоши, преди да се подобрят с времето. „Има голям тласък за постигане на резултати, но в същото време, когато се разгърнете в мащаб, ще искате да имате способността да избирате, да бъдете икономични и да не жертвате твърде много. Енергийната ефективност е важна за текущите разходи. Това винаги е висок приоритет”, казва Короленко.

Дори преди бумът в търсенето на AI приложения да удари пазара, индустрията на центровете за данни в Европа се бореше да бъде в крак с нарастващия цифров сектор. Сико Бумсма, управляващ директор на TMT екипа на ING, казва, че участващите на пазара са „много чувствителни към мощността” и че докато фокусът на Европа е върху инфраструктурата, САЩ са се фокусирали повече върху разширяването на активите в Европа, където има налична енергия.

„Има огромен брой оператори на центрове за данни, които идват от САЩ и искат да гарантират, че инфраструктурата на центровете им за данни е в съответствие с различните цели, които има и ЕС, като например да бъдат въглеродно неутрални, да бъдат ефективни, относно използването на водата, поддържането на биоразнообразието”, казва Бумсма.

„Това е нещо като състезание, в което те искат да демонстрират, че знанията им водят до супер ефективна инфраструктура”, обобщава той.

Коментари по темата: „Бумът на AI застрашава еко-целите на Европа”

добавете коментар...

  1. Иванчо Глупака

    Май само вие не разбрахте, че тая декарбонизация освен далавера с продажба на емисии е и пълна глупост. Последните сериозни изследвания показват, че нивото на CO2 в атмосферата е близо до критичния минимум. Падне ли под 0.3% ще измрат всички растения на Земята, а ние ще ги последваме, понеже сме много умни…

Коментар