Как да опазим децата онлайн: практични съвети

Децата между 10 и 14 години са най-потърпевши от манипулаторите в интернет
(снимка: CC0 Public Domain)

Общо 293 312 сигнали за онлайн злоупотреби над деца е обработил Националният център за безопасен интернет за първите девет месеца на годината. Сред тях са такива за разпространение на снимки и видеа със сексуално съдържание с деца, сексуално изнудване и експлоатация. Най-потърпевши са децата на възраст между 10 и 14 години.

Безопасността в Интернет е ключова за семействата ни, подчертаха от “Асоциация общество и ценности”. За никого не е тайна, че в онлайн пространството се крият насилници, сводници и педофили, които изграждат доверие с децата, представяйки се за техни връстници.

“Скрити зад екрана, те са добре обиграни манипулатори. Същите много добре знаят как да ги спечелят чрез комплименти и изграждане на емоционална близост. Междувременно те извличат възможно най-много лична информация от децата, а впоследствие техни интимни снимки и видео клипове”, казват от Асоциацията.

Ето защо е изключително важно родителите да бъдат нащрек и да говорят с децата си за общуването онлайн, както и да следят с кого общуват. Полезни съвети за защита на децата и личните им данни са публикувани на сайта на Комисия за защита на личните данни. Практичен ресурс в тази сфера е онлайн наръчникът за безопасност на ученици, изготвен от А21.

Тези уеб ресурси съдържат практични съвети за безопасност в интернет, които родителите могат да обсъдят с децата си. Сред тях са:

  • да не дават и да не споделят лична информация и съдържание в профилите си, както и с хора, с които са се запознали онлайн, нито да се срещат с тях;
  • да споделят ако някой ги кара да се чувстват неудобно, заплашва ги, иска от тях или им изпраща интимни снимки.

Асоциацията съветва родителите да изгледат и краткото видео “Виждаш ли ме?”, което е заснето по действителен случай. Видеото показва един от често срещаните начини за злоупотреба с доверието на деца и тийнейджъри.

“Бъдете нащрек и говорете с децата си! Нужно е те да знаят, че могат да намерят разбиране, защита и подкрепа, когато ви споделят, без значение какво им се е случило”, призоваха от Асоциация общество и ценности.

Също така ако попаднете на сайт, съдържащ снимки или видеа със сексуално съдържание с деца, или сте свидетел или жертва на киберпрестъпление, е важно да подадете сигнал на: report@cybercrime.bg или на телефон: 0885 525 545. Повече информация за подаване на сигналите е налична тук.

А специалистите в сферата на киберсигурността могат да съдейства с това, което технически и/или юридически е възможно и следва да предприемат, за защита на децата онлайн, и да се свържат с Асоциация общество и ценности.

Коментар