Сблъсък на титани в AI: САЩ срещу Китай

AI екосистемата е в процес на бурно развитие и обхваща целия свят
(снимка: CC0 Public Domain)

Изкуственият интелект е не само поредната арена на сблъсък между корпорациите, но и стратегически цел на правителствата по света, най-вече на водещите икономики като САЩ, Китай, ЕС и др. AI се разглежда като конкурентно предимство в свят, който е в процес на трансформация, с изострящи се противоречия. Какво е разположението на силите в момента?

Развитието на системите с изкуствен интелект в различните страни отчита спецификата на всеки регион и затова изглежда неравномерно. САЩ и Китай водят в развитието на инфраструктурата и обема на научните изследвания в областта на AI, но законодателното регулиране на тази дейност куца.

Станфордският университет изготви рейтинг на страните по различни аспекти на развитие на изкуствения интелект, а Semafor обобщава данните. САЩ и Китай могат да бъдат класифицирани като лидери в него по следните критерии: изследователска дейност, икономически компонент, развитие на инфраструктурата, отговорност за използването на AI.

Като цяло, САЩ са на първо място в класацията, Китай е на второ, но списъкът с останалите страни в челната петица непрекъснато се променя. Япония, например, е на трето място в света по развитие на инфраструктурата, но никъде другаде не се проявява достатъчно добре, за да влезе в челната петица.

(източник: Stanford University)

В областта на законодателното регулиране на AI и контрола върху разпространението му водеща е Великобритания, на второ място е Белгия, където се намира административният център на Европейския съюз, а на трето място е Франция.

По отношение на нивото на развитие на образователните програми в областта на AI, Великобритания води, докато САЩ са едва на четвърто място. Що се отнася до благосклонността на общественото мнение към развитието на AI, САЩ също са начело, но Саудитска Арабия е на второ място, а Австралия затваря челната петица.

Ако вземем предвид изследователската дейност, Съединените щати надминават други страни по броя и разнообразието на големи езикови модели за изкуствен интелект, но китайските разработчици изпреварват своя геополитически конкурент по отношение на чисто академична дейност и патентна дейност.

В частта на финансирането, САЩ разчитат на частен капитал, докато Китай разчита на обществен капитал, но той често се преплита с държавно финансиране. Въпреки че Съединените щати и Китай еднакво могат да се похвалят с държавна стратегия за развитие на AI, законодателната регулация в тази област куца и в двете страни, макар че ситуацията в САЩ е малко по-добра.

Между другото, Китай също надминава САЩ по отношение на наличието на високоскоростни комуникационни канали и инфраструктурните условия за развитие на AI.

Рейтингът не може да претендира за 100-процентова обективност, дори поради ограничения достъп до определени статистики в Китай. Но като цяло класацията дава обща представа за състоянието на AI екосистемата в глобален мащаб.

Коментар