Европейската комисия даде на Apple редица препоръки, които трябва да направят операционната система iOS по-съвместима с устройства на трети страни като смарт часовници, слушалки и хедсети.
Комисията смята, че е необходимо да се подобрят взаимодействията на Apple с разработчиците, включително да се осигури повишена прозрачност по отношение на вътрешните функции на iOS. Тези изисквания обаче повишиха опасенията на Apple относно поверителността на потребителите и информационната сигурност, отбелязва The Verge.
Предложените от ЕС мерки за съвместимост с iOS обхващат интерактивни функции като автоматично превключване на аудио, фонова активност като поддържане на мрежови и Bluetooth връзки и известия, които биха могли да се справят с дългогодишни оплаквания на потребителите на iPhone, че не могат да изпращат бързи отговори, например от свързан часовник Garmin.
ЕС също така предлага няколко мерки за подобряване на изживяването с данни на iOS чрез Airdrop, Airplay, поточно предаване на медии, Wi-Fi споделяне и прехвърляне на файлове от близко разстояние, заедно с мерки за персонализиране на устройствата, включително сдвояване и автоматично свързване през Wi-Fi.
Apple, от своя страна, изрази загриженост относно тези препоръки, критикувайки „жадни за данни компании” като Meta, които отправиха многобройни искания за достъп до софтуерните инструменти на производителя на iPhone.
„Ако [искането на Meta] бъде удовлетворено, това ще намали защитата на поверителността, която нашите потребители са свикнали да очакват от своите устройства”, казва Apple. „Ако Apple бъде принудена да разреши достъп до чувствителни технологии, които не може да защити, рисковете за сигурността ще бъдат значителни и практически невъзможни за смекчаване”.
Meta отговори, като нападна Apple. „Apple всъщност казват, че не вярват в съвместимостта”, каза говорител на Meta. „Всеки път, когато Apple е обвинена в антиконкурентно поведение, тя се защитава, като се позовава на опасения за поверителността, които нямат фактическа основа”.
Комисията събира мнения от компании, които се нуждаят от съвместимост с Apple, до 9 януари 2025 г. В зависимост от получените предложения и обратна връзка, препоръките, предложени от Европейската комисия, могат да бъдат променени или допълнени.
Очаква се окончателните правно обвързващи мерки, приложими за Apple, да бъдат одобрени преди март 2025 г. След това, ако Apple не изпълни изискванията, ЕС може да започне официално разследване и да подведе компанията под отговорност, включително глоба до 10 процента от годишните ѝ глобални продажби.