Китайски астронавти произведоха кислород и етилен в орбита

Китай направи важна стъпка към дългосрочното изследване на космоса и подпомагане на човешките мисии (снимка: China Xinhua News / X)

Китайски астронавти за първи път произведоха кислород и етилен, докато са в орбита. Постижението има огромно значение не само заради живото-поддържащата роля на кислорода, но и поради факта, че етиленът може да се използва в производството на ракетно гориво.

Екипажът на космическата мисия Shenzhou-19 на борда на орбиталната станция Tiangong успешно проведе първия по рода си експеримент за изкуствена фотосинтеза в космоса.

Астронавтите успяха да получат кислород и етилен – вещество, което може да се използва в производството на ракетно гориво. Постижението доближава Китай до дългосрочното изследване на космоса и подпомагане на човешките мисии, включително възможно кацане на Луната до 2030 г.

В експерименти, проведени с помощта на полупроводникови катализатори, астронавтите са превърнали въглеродния диоксид и водата в кислород.

Отличителна черта на новата технология е нейната ефективност при стайна температура и нормално налягане, което значително намалява разходите за енергия. Това отличава китайския метод от традиционната електролиза, която изисква значителни енергийни ресурси и е по-малко подходяща за мисии на дълги разстояния като експедиции до Луната или Марс.

Предишни проучвания, проведени на Международната космическа станция, показаха ефектите на микрогравитацията върху естествената фотосинтеза. Животоподдържащите технологии на МКС обаче се основават предимно на електролиза.

За разлика от тях, китайската технология имитира фотосинтезата на растенията, използвайки химични и физични методи.

Коментар