Европейската космическа агенция с намален бюджет

Три основни спонсора намалиха финансирането на Европейската космическа агенция за 2025 г.
(снимка: ESA-Manuel Pedoussaut)

Европейската космическа агенция (ESA) започва 2025 година с намаление на бюджета, в сравнение с предходната година, докато се подготвя за пакет от програми, които ще изискват значително увеличение на финансирането през следващите три години.

Генералният директор на ESA Йозеф Ашбахер каза на 9 януари, че бюджетът на агенцията за 2025 г. ще бъде 7,68 милиарда евро (7,91 милиарда долара), което е спад от 1,4% – от 7,79 милиарда евро през 2024 г., отбелязва Spacenews.

Около две трети от бюджета на ESA идва от преки вноски, а останалата част е от Европейската комисия, Eumetsat и други източници чрез съвместни програми. Трите най-големи държави, финансиращи ESA – Германия, Италия и Обединеното кралство – значително намалиха своите вноски за 2025 г., в сравнение с 2024 г.

Без да навлиза в подробности за приноса на отделните страни, Ашбахер, предположи, че някои страни, особено Обединеното кралство, може да увеличат финансирането си в близко бъдеще. През 2024 г. Обединеното кралство е допринесло с почти 450 милиона евро за ESA, докато само 320 милиона евро са планирани за 2025 г.

„Очакваме някои бюджетни решения през следващите седмици. „Възможно е до края на годината общият бюджет да достигне осем милиарда”, отбеляза Ашбахер.

ESA работи и върху пакет, който ще бъде представен на предстоящата министерска конференция в Бремен в края на ноември. На тази среща страните участнички ще определят кои програми и с какви суми да финансират през следващите три години.

Пакетът вероятно ще включва финансиране за няколко текущи проекта, включително втората фаза на програмата за търговски товарен космически кораб, Европейското състезание за ракети-носители и мисията Рамзес до астероида Апофис.

Въпреки че точната сума на искания бюджет все още не е обявена, Ашбахер подчерта необходимостта от увеличаване на европейските инвестиции в космоса. „Въпреки трудностите, които виждаме във всички европейски страни, има общо признание за стратегическото значение на космическата индустрия”, каза той.

Коментар