Международен изследователски екип оцени потенциала на езерата и язовирите по света да поемат плаващи фотоволтаични инсталации (FPV) в подкрепа на вземането на инвестиционни решения за FPV. Изводът е, че около 10% от площта на водоемите могат да бъдат покрити със соларни панели и това ще осигури на света 22 теравата мощност.
Почти 90% от инсталирания глобален FPV капацитет се намира в Азия, като водещата страна за FPV е Китай с „почти половината от кумулативния инсталиран“ капацитет, гласи изводът на изследователите.
„Доминирането на източноазиатските региони, а именно континентален Китай, Тайван, Япония и Южна Корея, се дължи на техните атрактивни преференциални тарифи, амбициозни цели за възобновяема енергия и регулации, които благоприятстват FPV. Въпреки това някои други региони, а именно Индия и Израел, наваксват изоставането от 2019 г. насам и сега са сред първите 10 региона“, казаха учените.
Техният анализ стана възможен чрез използване на най-големите глобални бази данни за FPV инсталации, обхващащи над 1100 системи към 2022 г., заедно с най-голямата световна база данни за язовири, използвана за FPV, поясни Карлос Д. Родригес-Галегос, водещ автор на изследването.
Глобална база данни за FPV е дело на на Института за изследване на слънчевата енергия на Сингапур (SERIS). Учените са прибягнали и до друга база данни за водните тела, естествени и изкуствени, поддържани като част от геоинформационната система SERIS, покриваща обща площ от 2 220 623 кв.м.
От 2013 г. насам „средният размер на FPV инсталациите е нараснал от 0,09MW до 1,40MW към 2022 г., докато средната енергийна плътност се е увеличила от 82 W/m² до 123 W/m² в същия период от време“, заключават изследователите.
Екипът анализира историческите тенденции в размера на FPV системите, типовете плаващи бази и доставчиците. Изследователите отбелязват, че базираната в Китай компания Sungrow и френският специалист по плаващи фотоволтаични системи Ciel et Terre са реализирали повече от 100 проекта до края на 2022 г.
Намаляването на разходите за инсталиране продължава с времето. „Установихме, че FPV системите могат да бъдат икономически жизнеспособни при правилните проектни условия. Например, един проект в Индия имаше капиталови разходи от едва 0,41 $/W, което демонстрира, че FPV може да бъде конкурентен на други опции за възобновяема енергия”, каза Родригес-Галегос.
Още един интересен извод от анализа показва, че чрез „инсталиране на FPV на 10% от площта на всички 249 717 вътрешни водоеми, глобалният капацитет на FPV може да достигне до 22 TW и може да задоволи цялото световно потребление на електроенергия“.
Гледайки напред в бъдещето, изследователският екип възнамерява да се съсредоточи върху офшорните FPV приложения, изследвайки „енергийния потенциал, съображенията за проектиране, разходите и предизвикателствата при експлоатация и поддръжка.“