Най-старият лаптоп в България, който все още работи, е 27-годишният Epson HX 20, произведен през 1983 г., обяви Intel. И до ден днешен, собственикът му Богомил Александров от София, който е само 4 години по-възрастен от лаптопа си, продължава да го използва главно за програмиране.
Конкурсът „Кой е най-старият лаптоп в България, който все още функционира?” привлече повече от 400 българи на различна възраст. 16% бяха участниците с лаптопи от 80-те години на миналия век, 11% – с модели от 90-те, а останалите 73% кандидатства с лаптопи, произведени от 2000-та година до сега.
Epson HX-20 е с размер на страница формат А4 и разполага с пълна преходна клавиатура, акумулаторни никел-кадмиеви батерии, вграден LCD дисплей с големина 120×32 пиксела (по-малък от този на много от мобилните телефони днес), който позволява 4 реда от по 20 знака, матричен принтер Epson с размер на калкулатор, език за програмиране BASIC, 16 kB RAM памет, разширяема до 32 kB, и вградено устройство за микро- касети.
Наградата за победителя в конкурса е чисто нов лаптоп с мобилен процесор Intel Core i7 720. Препоръката на Intel, базирана на изследвания, е че технологичното оборудване трябва да се обновява на всеки 2-3 години.
„Разходите, необходими за поддръжка на остаряло оборудване, се увеличават бързо след втората година на лаптопа” заяви Иринел Бурлою, мениджър ”Бизнес развитие” в Intel.
“Организирахме този конкурс, за да напомним на българските потребители на лаптопи за всички предизвикателства, които крие остарялото ИТ оборудване и които може да причини на ценната им информация. Риск от загуба на данни, повече време за извършване на прости задачи и ограничения при използването на най-нов софтуер. Това са само няколко от причините, поради които съветваме мобилните потребители да обмислят редовното обновяване на своето оборудване”, допълни Бурлою.