Повече от 31 милиона уязвимости са открити на персоналните компютри по света през третото тримесечие, по данни на Лаборатория Касперски. Прави впечатление фактът, че в десeтката на най-разпространените уязвимости влизат такива, които са били затворени от компаниите в периода 2007-2009 година.
Зловредните програми, прицелени в определени уязвимости, са твърде широко разпространени. Киберпрестъпниците използват слабости в програмния код, за да получат достъп до информацията и ресурсите на атакувания компютър.
Експлоитите доминират в ежемесечния рейтинг на Лаборатория Касперски. Особено популярен е например червеят Stuxnet, който се възползва от четири Windows уязвимости.
Напоследък обаче се забелязва засилена хакерска активност срещу продуктите на Adobe, в частност Flash Player и Reader, посочват от антивирусната компания. В резултат на това се появи новият продукт Adobe Updater, който наподобява Windows Update – зарежда и инсталира автоматично „кръпки" за приложенията на Adobe.
Въпреки многото критични уязвимости и "пачове" за тях, повечето потребители не обновяват приложенията си. Ето защо, дори експлоити за вече затворени уязвимости продължават да бъдат едни от най-разпространените зловредни програми.
Лаборатория Касперски препоръчва на потребителите редовно да обновяват инсталираните програми, да не отварят съмнителни писма и да не следват подозрителни линкове. Друга превантивна мярка е използването на браузъри с вградено филтриране, което блокира фишинг и зловредни сайтове. Разбира се, най-пълна защита осигуряват комплексните антивирусни продукти.