В света на технологиите понякога се раждат идеи, които имат потенциала да променят основни сфери от човешкото съществуване. В същия този свят обаче често се стига и до малки и незначителни на пръв поглед хрумвания за любопитни джаджи, интересни функции и удобни приложения. Действително подобни „малки” идеи не са от колосално значение, но спокойно могат да предизвикват у потребителя фразата „Просто, но гениално!”. Наскоро публикувана класация-списък на New York Times разказва за десет подобни хрумвания, които са станали факт през 2006 година.
USB с показател за свободно място
В наши дни USB устройствата предлагат може би най-удобния начин за пренос на информация, предвид малките им размери и големия капацитет. Традиционен проблем, който често дразни потребителите на USB-та обаче е, че в определен момент се оказва, че на флаша не е останало достатъчно място за запис на желаната информация. Благодарение на компанията Лексар, този проблем намира своето решение. Външна графика на корпуса на устройството показва колко свободно място има на носителя. Освен това благодарение на технологията Е-инк графиката не изисква захранване, а е винаги видима. По този начин потребителят може да се възползва от удобството по всяко време и навсякъде да знае с колко свободно място на флаша разполага.
Магнитен кабел за захранване
Следващата технологична идея принадлежи на Apple и на онези фирмени лаптопи модел 2006, които притежават една особеност при захранването. Става дума за специален магнитен шнур, който се включва към преносимия компютър не чрез традиционните букси, а както личи от името – с магнит. По този начин, когато човек настъпи кабела или се спъне в него, той (кабелът) просто се отлепя от лаптопа, без да го повлича към земята. Нещо повече, когато има контакт с лаптопа, магнитът дава светлинен сигнал.
Подвижна вградена светкавица
Обикновено колкото по-скъп е един фотоапарат, толкова по-голяма е вероятността на няма вградена светкавица. Логиката на производителя тук е, че ако си специалист фотограф, няма как да не разполагаш с външна светкавица. Едно от сериозните предимства на външната светкавица е, че тя е подвижна и може да се насочва в желаната посока. Така се избягва например директното осветяване на човешкото лице, което разваля качеството на снимката. Panasonic решават да се възползват от предимствата на външната светкавица във фотоапаратите Lumix DMC-L1 и LC1. При по-силно натискане на един бутон, светкавицата излиза напред. Ако обаче бутонът се натисне леко, светкавицата променя позицията си, като се насочва нагоре под ъгъл до 45 градуса.
Samsung Helix
Това е един обикновен музикален плеър, малко по-малък от iPod, който е комбиниран със сателитен радио приемник. Особеното в случая е присъствието на един специален бутон. Ако човек, сменяйки радиоканалите, хареса определена песен, натискийки този бутон, тя се записва на устройството. При това независимо в кой момент се натисне копчето, песента се записва цялата на плеъра. Тази идея предоставя множество удобства на потребителя, но същевременно е и доста смела. Музикалните компании със сигурност няма да са във възторг от това, че човек ще може безпроблемно да се сдобива с техните продукти, защитени с авторски права.
MicrosoftZune
Сравнително новият плеър на Microsoft също попада в класацията. Причината за това е една от възможностите, които предлага устройството, и която го превърна в сериозен конкурент на iPod джаджите. Това е безжичният и доста бърз трансфер на песни и снимки до друг Zune. Всъщност в случая има и едно основно неудобство. Zune е така конструиран, че песента, получена чрез трансфер, се самоунищожава след третото слушане. А ако не бъде слушана или пък става дума за друг файл – след третия ден. И въпреки този недостатък идеята на Microsoft си я бива, коментират анализаторите.
Новата конзола на Nintendo
Wii също заслужава внимание. Идеята, която грабва вниманието в случая, е реализирана във специалния безжичен контролер. Той засича движенията на ръката в триизмерното пространство и в реално време. Резултатът е, че когато човек извършва определени движения в пространството, персонажът на екрана ги повтаря. Може да става дума за игра на тенис, футбол или какъвто и да е спорт. Физическо натоварване след определен период от време също се усеща, казват много от ползващите Wii.
Смартфонът Pearl
На пръв поглед този телефон има несъществена разлика с другите смартфони на Blackberry. При тях движението по екрана се извършва с помощта на странично разположено колелце, движено от палец. Недостатъците са два – хоризонталните движения са невъзможни и тази система едва ли би била удобна за левичари. При Pearl вече има сферичен контролер, намиращ се в центъра на смартфона. Той осигурява възможност за движение във всички посоки на екрана и същевременно функционира като бутон. Идеята за това топче става още по-привлекателна, когато се имат предвид попупрозрачния му бял цвят, с който действително наподобява перла.
Софтуер за разпознаване на лицето
Интересни приложения имат няколко модела фотоапарати на Canon, излезли на пазара тази година. Благодарение на нов софтуер, на дисплея на апарата около всяко човешко лице се появяват малки правоъгълничета, които следят движението на лицето. Смисълът на това е много доброто фокусиране на образи при заснемане на портрети, избягване на фокусирането върху обекти зад човека, както и на портрети с твърде избелели лица, които се получават при снимане отблизо.
Софтуер за разпознаване на глас в Windows Vista
Тази функция на новата операционна система е добра алтернатива за онези, които не биха искали да ползват клавиатура. Софтуерът позволява на потребителя да диктува текст на всяка една програма, гласово да “натисне” всяка иконка, символ или бутон, чрез произнасяне на имената на програмите или процесите, които задействат.
Ако човек не знае точното име, може да оприличи изображението или бутона на нещо – системата отново ще го разпознае, стига оприличаването да е разбираемо. Третият вариант пък е потребителят да даде команда за номериране на всички обекти на екрана, които могат да се „кликват”. След това просто се изрича номерът на съответния обект.
Максимално опростен мобилен телефон
Устройство без нито една функция, освен провеждане на разговор, може би ще се стори добра идея най-вече на онези, които не обичат сложните джаджи с безброй приложения. Телефонът Jitterbug е точно такъв. Той е голям по размери, с удобни и осветени бутони, без нито едно меню и дори при набиране издава звук като стационарен телефон. Всеки друг мобилен телефон може да бие Jitterbug по цена, приложения и функции. Един истински технофоб обаче несъмнено би бил във възторг от идеята за подобен прост телефон.