Топ-суперкомпютърът на 2012 г. вече известен?

Миналата седмица Китай изненада света с обявяването на най-бързия суперкомпютър в света. Със своите 2,5 петафлопа машината е с 40% по-мощна от предишния рекордьор, базирания на AMD процесори Cray Jaguar от Националния център за компютърни науки в САЩ.

И както често се случва при подобни анонси, представката "най" отново предизвика серия от напъни за мерене на бицепсите. Атаката започна с въпрос доколко машината е сравнима с другите в "Топ 500", а именно дали тук се прави сравнение между "ябълки и ябълки" по отношение скоростта на Tianhe 1А и неговите конкуренти.

За да не останат по-назад, САЩ разтръбиха, че топ-суперкомпютърът на 2012 година вече е известен и той се намира в щатска лаборатория.

"Напълно възможно е да се предскаже с достатъчно увереност кои ще са най-бързите суперкомпютри – и конкретно кой ще е най-бързият суперкомпютур – през 2012 година", пише Technology Review. Според Джак Догара, пазителя на официалния списък "Топ 500" на най-бързите системи в света, в момента са в процес на изграждане пет системи, които ще надминат Tianhe 1А по мощ.

От въпросните пет системи, както може да се очаква, обект на описване е една, която се гради в Националния център по приложения за суперкомпютри (NCSA) при университета в Илинойс. Тя ще бъде натоварена с тежки научно-изследователски приложения и се очаква да започне работа през есента на 2012 г. Системата ще се казва "Blue Waters" (в превод – "Сини води") и както името подсказва, е дело на "голямата синя компания" IBM.

Колко петафлопа ще измерват капацитета й все още не е ясно, но се очаква тя да бъде забележителна с няколко неща. От една страна, "Blue Waters" ще работи с най-новия чип на IBM – Power 7. Важно за производителността ще е и това, че машината ще използва ултрабързи мрежови връзки за вътрешно свързване на процесорните ядра. На всичкото отгоре ще бъде и доста компактна по размер.

Дали наистина "Blue Waters" ще бъде най-бързият суперкомпютър през 2012 г. предстои да видим. Но може би е добре да не се забравя, че освен САЩ и напоследък Китай на тази арена има и други "големи имена", които периодично се намесват в топ-класацията.

Коментар