Доверието между родители и деца е достигнало най-високото си ниво, благодарение на технологиите. В общуването през интернет и мобилни телефони вече се включват и бабите и дядовците, установява ново проучване на детския психолог Ричард Уолфсън, посветено на отношенията в семейството в последните десет години.
Традиции като семейните вечери постепенно отпадат, но това не се отразява негативно на общуването и доверието между родители и деца. Напротив, повишеното използване на ИТ от членовете на семейството играе много по-обединяваща роля, отколкото разговорите вечер около масата.
Сега се наблюдават все повече “високотехнологични” семейства, членовете на които комуникират чрез електронна поща, SMS-и, мобилни телефони, чат и уеб камери, вместо на живо, лице в лице, констатира Уолфсън пред Ройтерс. И ако подобно общуване би шокирало предишното поколение, то психологът не смята тенденцията за обезпокоителна.
Изследването, проведено по поръчка на оператора T-Mobile, показва, че в днешно време родителите и децата общуват повече от когато и да било, като расте взаимното доверие между тях. Технологиите дават повече възможности да родителите да контролират ситуацията и като резултат от това да се тревожат по-малко за сигурността на децата си.
В семейното хай-тек общуване вече се включват активно бабите и дядовците, отчита Уолфсън. И това е една добра новина за всички, завършва психологът. Факт, от който би трябвало да са особено доволни и… мрежовите оператори.