Автомобилната индустрия в САЩ е пропуснала да продаде 500 000 машини, заради новата услуга за споделяне на коли в големите градове, сочат проучванията.
Това е добра новина за еколозите, но много лоша за производителите на коли, пише GreenTech.bg. По данни AlixPartners, в 10 големи градски зони на всяка кола от схемите за споделени автомобили се падат 32 непродадени автомобила. Това очевидно говори за много силно въздействие на схемите за споделени автомобили върху авто-индустрията.
„Според проучването, в което са анкетирани 1000 шофьори от 10 добре развити пазара на споделени автомобили в големи градове, и 1000 шофьори от всички краища на страната като контролна група, споделянето на коли изглежда измества продажбите на автомобили в съотношение 32 към 1 (една кола от схема за споделяне на автомобили измества продажбата на 32 превозни средства)”, пише AlixPartners.
[related-posts]
До 2020 г. ще бъдат избегнати около 1,2 милиона продажби на автомобили, благодарение на споделянето, прогнозира AlixPartners. Компанията е проучила зоните на Остин, Тексас, Бостън, Чикаго, Маями, Ню Йорк, Портланд, Орегон, Сан Диего, Сан Франциско, Сиатъл и Вашингтон.
Изследователите са помолили участниците в проучването да посочат пет причини, поради които използват споделените автомобили. За съжаление (но не и за изненада), загрижеността за околната среда е класирана на последно място. Основните причини, поради които много хора използват този прийом вместо кола под наем, са лесен достъп, удобство и икономия.

2 коментара
И в час пик когато всеки иска кола, ще ти се налага да чакаш за да се освободи някоя роботизирана такава. Идеята на Anonymous е добра, ако търсенето на коли е разпределено равномерно във времето, а не както сега – 90% от използването на автомобили е сутрин и вечер.
Според мен няма как да се избегне съхраняването на неизползван ресурс, но предимство ще е, че тези неизползвани роботизирани коли могат да се съхраняват в големи паркинзи извън града и при нужда да се вкарват в градската мрежа.
А в близкото бъдеще почти няма да има частни коли, или ако има те, ще са много малко, и то предимно държавни и на частни фирми. Ще питате как така, но сами може да си отговорите. До 10 години масово, ще се използват роботизирани превозни средства, а какво означава това, или с една дума, че винаги може да си поръчаш такова превозно средство по телефона за определен час и дата. Поставяш си картата в слота и си задаваш курса. След, като освободиш колата тя отива при следващият клиент и така нататък…. Не Ви се вярва, но това е бъдещето. Направете си сметка, колко коли сега стоят по паркингите и гният, колко ресурс стои замразен на улицата, и колко сме назад в мисленето и пестенето на всякакъв вид ресурси. По натам сами надникнете в бъдещето……, и е малко вероятно да сгрешите….