Основно предложение на БАИТ е отразено в Закона за обществените поръчки, съобщиха от асоциацията. Допълнението третира условията за последващ контрол върху изпълнението на обществените поръчки.
БАИТ предложи Регистърът на обществените поръчки да съдържа и информация за изпълнените договори. Новата точка е добавена в чл.22 и ще влезе в сила от началото на следващата година.
Според утвърдената досега практика, изпълнителят се отчита за обществената поръчка пред възложителя, с който е сключил договор. Тази информация обаче не се обработва централизирано, както например за сключване на договорите, а още по-трудно тя достига до обществото, аргументира се БАИТ.
При липса на централизиран източник на информация, общественият контрол се осъществява основно чрез медиите и той е по-скоро инцидентен, действа избирателно и е подчинен главно на търсене на скандални новини, посочиха от асоциацията.
За ИТ общността е ясно, че сега действащите механизми за контрол на изпълнението са недостатъчни и неефективни. Малка част от фирмите се възползват от това. По-голямата част и обществото като цяло търпи редица негативни последици от липсата на прозрачност при провеждане на търговете за обществени поръчки и най-вече поради липса на последващ контрол, заяви БАИТ.
Съществуват възможности за корупционни практики, влошават се междуфирмените отношения в бранша и се спира утвърждаването на успешни ИТ практики. Ниска е ефективността на разработките, не са малко провалените или некачествено изпълнени информационни системи с обществено значение – всичко това са последици от липсата на контрол, смята БАИТ.
Началото на гарантиране на публичността на резултатите от изпълнение на обществените поръчки е поставено с въведеното допълнение в чл. 22. от ЗОП, заявиха от асоциацията. Предстои още работа на администрацията за осъществяване на реално работещ механизъм на базата на новосъздадената правна норма, смятат експертите на БАИТ.
Началото на гарантиране на публичността на резултатите от изпълнение на обществените поръчки е поставено с въведеното допълнение в чл. 22. от ЗОП, заявиха от асоциацията.
Който гласи, че…??????????!!!
Научете се да писхете статии……