2008-а отмина без мегасделка в ИТ индустрията

Ако 2008 беше минала по план, то това щеше да е година на мултимилиардното поглъщане на Yahoo от Microsoft.
Независимо от големия шум, сделката се провали, за късмет на Microsoft, която бе на крачка от струваща $45 милиарда грешка, предвид последвалите тежка икономическа криза и спад на акциите в хай-тек сектора. Джери Янг, шефът Yahoo, пък се видя принуден по-късно да напусне поста на CEO, поради недобри резултати на интернет компанията и инатът, проявен спрямо Microsoft.
Макар и лишена от мегасделка, годината се оказа богата на по-малки сливания и поглъщания. В условията на икономическа криза, големите имена от ИТ индустрията потърсиха възможности за консолидация, с цел увеличаване на пазарните си дялове и диверсификация.
2008-а започна с приключване на сделка, обявена още през ноември предходната година. IBM погълна за $5 милиарда доставчика на решения за бизнес интелект (BI) Cognos. Синият гигант се отчете с още няколко по-малки софтуерни придобивки, които ще поддържат неговия бизнес със сървъри и услуги.
Американският медиен гигант Time Warner сложи край на едно от най-неуспешните сливания от дотком ерата. Сделката с AOL за $164 милиарда, сключена през 2001 година, не донесе очаквания ефект, а напротив – понижи стойността и на двете компании. AOL сега е цел за поглъщане от интернет гигантите Google и Yahoo, както и за Microsoft и News Corp.
EMC, лидерът в сторидж бизнеса, изненадващо придоби консултантската фирма Conchango. Това беше поредната покупка на EMC с идеята за диверсификация на бизнеса и формиране на силна софтуерна структура. Сделката за скромните 42 милиона британски лири ще подобри професионалните услуги на EMC в Европа.
Изненада дойде и от финладската Nokia. Най-големият производител на телефони в света обяви сделка по изкупуване на останалата част от акциите на Symbian, разработчик на едноименната операционна система за смартфони. Symbian се използва в две трети от смартфоните и в 6% от мобилните телефони, но новите платформи като Android и iPhone, както и широко наложената Windows Mobile са сериозно предизвикателство за Nokia.
Класически пример за консолидация в мрежовия хардуер е сделката за $3 милиарда на Brocade и Foundry Networks, която е индикатор, че да конкурираш Cisco, трябва да си голям.
През 2008 година HP най-накрая финализира покупката на EDS за сумата от $12,6 милиарда, заемайки още по-стабилни позиции на пазара за ИТ услуги. EDS е пионер и лидер в продължение на две десетилетия в аутсорсинга на управлявани компютърни услуги в САЩ и Европа.
Междувременно HP купи за $360 милиона компанията LeftHand Networks, специалист във виртуализацията и iSCSI SAN решенията. Сторидж бизнесът на HP е един от най-силните в структурата на корпорацията. LeftHand Networks добавя интелигентна технология към продуктовото портфолио на HP, която може да съкрати с до 97% дисковото пространство при някои сценарии за виртуализация.
В бизнеса със софтуерни услуги, доставчикът на SaaS решения NetSuite придоби бързо развиващата се компания за хостван бизнес софтуер OpenAir. Сделката даде възможност на NetSuite да увеличи предлагането на професионални услуги на големите компании в САЩ и Европа.
За да се справи с дълговете и да конкурира по-успешно Intel, производителят на процесори AMD обяви план по разделяне и продажба, който ще трансформира компанията в проектант и разработчик на чипове. AMD ще продаде своите производствени мощности на новосъздадената Foundry Company, зад която стоят арабски капитали.
Foundry ще произвежда чипове за AMD, както и за други компании, вкл. конкуренти на AMD. Новата фирма ще поеме $1,2-милиардния дълг на AMD и ще купи нейните заводи за $5.7 милиарда.

по темата: „2008-а отмина без мегасделка в ИТ индустрията”

добавете коментар...

  1. MyName

    И SUN купи MySQL за 1 милиард….

Коментар