Плановете на Intel да усвои собствен 10-нанометров технологичен процес се отдалечават във времето. Според анализатора Крис Касо от Raymond James, американската компания изостава все повече от конкурента TSMC, базиран в Тайван.
В последния си финансов доклад Intel преразгледа прогнозата си за 10-нанометрово производство. Компанията даде да се разбере, че първите й 10-нм процесори ще се появят на пазара едва към края на 2019 г.
По думите на Крис Касо пред CNBC, отлагането на производството по 10-нм технологичен процес се явява най-големият стратегически проблем за Intel. „Закъсненията на етапа 10 нанометра създават прозорец за конкурентите, който може никога вече да не се затвори”, предупреждава Касо.
В момента, когато Intel пусне 10-нанометрови чипове и започне подготовка за следващ етап, TSMC (която сега е в заключителния стадий на усвояване на серийно производство по 7-нм процес) и Samsung ще произвеждат чипове по 5- и 3-нм технологии.
Според прогноза на Rosenblatt Securities, публикувана в края на август, Intel може да изостане от конкурентите си с пет, шест или дори седем години. Наблюдателите на пазара припомнят, че AMD планира изцяло да заложи на TSMC за следващото поколение Zen процесори.
То тези Loongson още си съществуват, защото са за съвсем различен сектор. Това е 100% китайска технология, включително проектиране на схемите. Служи основно за военните и в частност за създаване на суперкомпютри. Тези kyrin са майсторски развити ARM процесори. Служат за да са ширпотреба с добри характеристики. Едно време китайците нямаха никаква алтернатива на kyrin…
Оригинално от Китай. Преди 7-8 години хората щяха да се смеят. Имаше едни процесори Loongson/Godson, които бяха наистина за смях. Сега kyrin на Huawei в мобилните и tsmc избиват рибата.